Obyvatelia Rosiny pri Žiline tvrdia, že ich zabíja popolček z teplární

Spoločnosť Žilinská teplárenská
Spoločnosť Žilinská teplárenská Zdroj: TV Markíza

Vypúšťajú ho do odkaliska neďaleko obce.

Teplárenská spoločnosť tieto tvrdenia odmieta, napriek tomu so spaľovaním hnedého uhlia končí. Teraz sa začína boj, ako odkalisko rekultivovať.

Odkalisko sa nachádza medzi Rosinou a Bytčicou pri Žiline. Vyše 30 rokov sem teplárne vyvážajú popolček a škváru zo spaľovania hnedého uhlia. V roku 2015 si dala obec urobiť štúdiu celého územia v geologickom ústave u Dioníza Štúra. Starosta hovorí, že výsledky ich šokovali.

Ľudia spísali proti vyvážaniu popoločeka petíciu na inšpekciu životného prostredia. Stanovisko ich trochu upokojilo.

Napriek tomu po dvoch rokoch skládka stále funguje. Pod petíciu sa podpísalo aj 20 lekárov, ktorí sú presvedčení o škodlivých účinkoch popolčeka. Štefan Holeša sa opiera o štatistiku úmrtí na následky rádioaktivity.

Spoločnosť Žilinská teplárenská negatívne dopady na zdravie ľudí odmieta. Má vypracované svoje štúdie o škodlivosti.

So spaľovaním hnedého uhlia spoločnosť postupne končí. Odkalisko pre ňu preto stráca zmysel. Momentálne naň tatrovky navážajú zeminu z diaľnice, ktorá bude slúžiť na jej zasypanie. Obec s tým nesúhlasí.

Odpoveď na to, ako sa bude odkalisko likvidovať, či ako bežná skládka alebo ako skládka nebezpečného odpadu, dá tzv. štúdia EIA. Tá je momentálne len na začiatku. Druhým problémom je, že teplárenská spoločnosť ešte nemá vykúpené všetky pozemky pod odkaliskom. A to môže trvať aj roky.


ŽILINA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Odkalisko

Dôležité udalosti