Zostala sama na tri deti, od štátu sa pomoci nedočkala. Príbeh jednorodičky na Slovensku vôbec nie je ojedinelý

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Každá piata rodina na Slovensku je jednorodičovská. A práve tieto rodiny najviac ohrozuje chudoba. Často žijú z minimálneho príjmu a bez podpory štátu. Pomoc kompetentných inštitúcií suplujú neziskové organizácie, ktoré ponúkajú ľuďom v zúfalých životných situáciách riešenia. Nasledujúci príbeh ženy, ktorá pred rokmi utiekla s malými deťmi od tyrana, je ťaživý, vôbec však nie ojedinelý.

S pani Helenou sa život nemaznal, svoje tri deti musela vychovať sama. Hovorí, že s manželom, ktorý ju bil a ponižoval, sa musela rozviesť. Keďže exmanžel jej finančne nepomáhal, nebola schopná platiť nájomné a museli sa s dcérami vysťahovať. Začala sa dlhá púť po rôznych podnájmoch.

Často bez peňazí, odkázaná na pomoc cudzích. Z ťažkostí z mladších rokov sa dodnes nespamätala. Odrazilo sa to na zdraví a dnes má vážne zdravotné problémy. 

Žije s najmladšou dcérou stredoškoláčkou v podnájme s cudzou ženou. Keď ona vycestuje na niekoľko mesiacov za prácou, tak pani Helena hradí celý podnájom sama.

Dcéra začala popri škole chodiť na brigády. Zdravotný stav jej matky sa zhoršuje zo dňa na deň a možnosti nájsť si prácu sa jej znižujú. Prekonala už štyri infarkty.

Prečítajte si tiež:

Pomocná ruka

Postupne sa dostala do zdanlivo neriešiteľnej situácie, potom však prišla pomocná ruka neziskovej organizácie Jeden rodič. Pracovníci organizácie je pomohli identifikovať najpálčivejšie existenčné problémy aj s ich riešením.

Ľuďom v takejto situácii poskytnú návod, ako sa z nej dostať. Jednej rodine sa v priemere venujú vyše 130 hodín.

Iba ten, kto to zažije, si uvedomuje, akú veľkú záťaž musia znášať rodičia v nekompletných rodinách. „Jednorodičia“ čelia tlaku spoločnosti aj neochote zo strany zamestnávateľa.

V situácii, keď rodič neplatí výživné, sa matka musí s deťmi vysťahovať a následne platiť drahý komerčný prenájom.

K tomu treba prirátať množstvo školských poplatkov. Často stratia zamestnanie, pretože sú doma s chorými deťmi, v dôsledku čoho sa zadlžujú, čo problém iba prehlbuje.  

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.