Starajú sa o štátny majetok, musia za to platiť. Prenájom parcely s hradom Tematín vyjde združenie na stovky eur

Starajú sa o štátny majetok, musia za to platiť. Prenájom parcely s hradom Tematín vyjde združenie na stovky eur
Hrad Tematín. Zdroj: TV Markíza

Hoci sa starajú o štátny majetok, musia platiť štátu. Občianskemu združeniu (OZ) Hrad Tematín prišla faktúra za prenájom parcely, na ktorej národná kultúrna pamiatka stojí. Platili aj roky predtým, no teraz je to viac než o 40 percent.

„Na to, aby sme to mohli robiť, musíme platiť Slovenskej republike momentálne ročný nájom 670 eur,“ povedal Mojmír Choma, predseda OZ Hrad Tematín. Občianske združenie o tom informovalo na sociálnej sieti. Okamžite to zdvihlo vlnu rozhorčenia. Lesy Slovenskej republiky, ktorým parcela patrí, reagujú.

Argumentujú infláciou 

„Na základe oznámenia Štatistického úradu SR o výške inflácie, ktorá bola v roku 2023 10,5 percenta, bola výška nájmu upravená o mieru inflácie,“ uviedli v stanovisku. 

„Hrad ako stavba neexistuje, nie je zapísaný, tak musíme mať právny vzťah k pozemku. A keďže je to štandardná situácia pre Lesy SR, tak nám vyrubili nájomnú zmluvu v takých sumách, že je tam nárast medziročne o 43 percent,“ hovorí Choma. 

Ak chce občianske združenie hradnú zrúcaninu zachrániť, musí sa uchádzať o rôzne dotácie, aby Národnú kultúrnu pamiatku zachránili.

Prečítajte si tiež:

„Táto úprava výšky nájmu je uvedená aj v dodatku číslo jeden k pôvodnej nájomnej zmluve a OZ Tematín ju akceptovalo,“ uvádzajú Lesy SR. 

„Samozrejme, s tým, že tam je pekná klauzula o tom, že pokiaľ tieto peniaze neuhradíme, tak je to hrubé porušenie nájomnej zmluvy a oni môžu okamžite odstúpiť od nájomnej zmluvy. To znamená, ak my nebudeme mať tú nájomnú zmluvu, nie sme oprávnení žiadatelia vo všetkých možných projektoch,“ opísal ďalej situáciu Choma. 

„Nájomná zmluva je uzatvorená s ustanoveniami, s ktorými súhlasil užívateľ majetku štátu, platná a podľa nášho názoru je výška nájmu adekvátna,“ uviedli tiež Lesy SR. Na otázku, ako chcú, zabezpečiť legalizáciu hradných zrúcanín, sme odpoveď nedostali.

„Nemôžeme ísť do stavebného konania, pretože stavba neexistuje. Nemôžeme mať kolaudáciu, pretože stavba neexistuje. Nemôžme otvoriť expozičné priestory, ktoré po 12 rokoch máme takmer hotové, lebo stavba neexistuje,“ hovorí o situácii Choma. 

Nájmy iných hradov

Zaujímalo nás, prečo sú také veľké rozdiely v prenájmoch parciel. Nepochodili sme však u Lesov SR ani s touto otázkou.

Zisťovali sme, ako je to pri ostatných hradných zrúcaninách. Napríklad hrad Lednica platí nájom 200 eur a hrad Hrušov 300.

Ale je tu aj jeden extrém v prípade hradu Vinné neďaleko Michaloviec. Keď to boli vojenské lesy, platili symbolické jedno euro. Keď prešli pod Lesy SR, platia nájom 1600 eur. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.