Dlhé červy, ktoré napádajú srdce. Slovenskom sa čoraz častejšie šíri nebezpečné ochorenie psov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ochorenie, s ktorým slovenskí veterinári pred pár rokmi ani nerátali, sa u nás šíri čoraz častejšie. Dirofilariózu prenášajú komáre a do našich končín sa dostala vplyvom klimatických zmien.

Maličká larva sa usídli v tele štvornohého miláčika, dostane sa do srdca, kde dospeje na niekoľkocentimetrového červa a spôsobuje vážne problémy.  

Liečba je náročná pre veterinára, ale aj majiteľovu peňaženku. V pokročilých štádiách ochorenia je šanca na záchranu psíka mizivá. Aj v tomto prípade platí, že kľúčom je prevencia. Tomuto vážnemu ochoreniu sa dá účinne predchádzať.

Prípadov je viac

„Výskyt sa u nás zvyšuje rapídne,“ hovorí veterinárka Barbora Kelemenová z Nitry. Viac prípadov mali najmä v lete a na jeseň.

Kedysi to však bolo úplne inak. „Na Slovensku s týmto ochorením veterinári ešte nedávno vôbec nemuseli rátať. Ja na veterine pracujem päť rokov. Na začiatku sme mávali tak jeden prípad ročne. Minulý rok sme len v lete mali šesť nakazených psíkov. Výrazne to stúplo za krátku dobu,“ vraví Kelemenová.

Čím južnejšie ideme, tým je výskyt dirofilariózy častejší, hovorí. Veterinári v Hurbanove, Komárne či v Nových Zámkoch sa s ochorením stretávajú ešte bežnejšie.

Kedysi išlo o ochorenie, ktoré sa objavovalo iba v južnej Európe. Komáre sa však vplyvom klimatických zmien tlačia z juhu na sever.

Srdce nemeckého ovčiaka so srdcovou červivosťou.
Srdce nemeckého ovčiaka so srdcovou červivosťou. Zdroj: Wikipedia/JoelMills

Jedna forma je vážnejšia

Dirofilarióza sa vyskytuje v dvoch formách, a to v srdcovej a v podkožnej. Obe formy majú rovnaký spôsob prenosu, teda komárom.

Srdcová forma je vážnejšia. Medzi počiatočné príznaky platí, že psík menej vládze. To si ľudia nemusia ani všimnúť.

„Robievame aj testy a niekedy nájdeme ochorenie aj náhodne,“ vraví Kelemenová.

Neskôr odmietajú krmivo, sú apatickí, môžu aj odpadávať a zvracať.

„Ak sa z lariev vyvinie veľké množstvo červov, ktoré sa presunú na srdce, ich prítomnosť bráni pohybu srdcovej chlopne,“ vysvetľuje Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Pri podkožnej forme sú príznakom hrčky, v ktorých sa nachádza červ. Táto forma je menej nebezpečná, hrčky sa chirurgicky odstránia a existujú aj špeciálne prípravky.

Prečítajte si tiež:

Ako sa ochorenie prenáša?

Dospelá samica červa porodí živé larvy, ktoré cirkulujú v krvnom obehu hostiteľa, zväčša psa. Komár, ktorý od nakazeného zvieraťa nasaje krv, sa stáva prenášačom.

Následne tieto larvy vypúšťa spolu so slinami do tela nového hostiteľa. Tam larvy absolvujú dlhý vývinový cyklus, ktorý trvá až šesť mesiacov.

Larvy, takzvané mikrofilárie, sú extrémne drobné a majú len 0,3 milimetrov. Voľným okom ich nevidieť. 

Dospelý červ, ktorý sa usídlil napríklad v srdci psíka, však môže dosahovať 12 až 30 centimetrov.

Červ, ktorý ochorenie spôsobuje.
Červ, ktorý ochorenie spôsobuje. Zdroj: Shutterstock/Vitrolphoto

Prevencia

Veterinár Dominik Macko pre TVNOVINY.sk povedal, že v pokročilých štádiách ochorenia až 80 percent psov podľahne. Majitelia sa preto často rozhodnú trápenie psíka ukončiť skôr - eutanáziou.

Základom je prevencia, ochoreniu sa totiž dá efektívne zabrániť.

Macko vraví, že prípravky, ktoré pôsobia aj proti komárom, slúžia ako prevencia srdcovej červivosti.

„Prípravkov je naozaj viacero. Sú pipetky, tabletky, už existuje aj injekčná forma, sú aj kombinované, ktoré sú aj proti kliešťom, aby ste pokryli všetky vonkajšie parazity jedným prípravkom,“ uzatvára Kelemenová.

Pozrite si aj túto reportáž. Jeden dokáže zastúpiť aj desiatich mužov. Policajné psy sú doma priateľské, no v službe nekompromisné:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.