Pre časť konzervatívcov je Korčok liberálny. Podpora KDH mu nemusí pomôcť výrazne znížiť Pellegriniho náskok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po dlhšom váhaní sa KDH rozhodlo podporiť v prezidentských voľbách Ivana Korčoka. Podľa nich môže zvládnuť boj o právny štát, no zároveň rešpektuje konzervatívne hodnoty. Odborníci sa zhodujú, že voliči KDH nie sú jednotní a ich podpora sa „rozleje“ medzi viacerých kandidátov.

Kresťanskí demokrati podporia v prezidentských voľbách Ivana Korčoka. Šéf KDH Milan Majerský vyhlásil, že nový prezident musí reprezentovať všetkých ľudí. 

Vyzdvihol najmä to, že v týchto dňoch je dôležité voliť kandidáta, ktorý bude bojovať za právny štát. 

„Tento kandidát má reálnu šancu získať post prezidenta Slovenskej republiky. Očakávame od Ivana Korčoka, že bude zastupovať všetkých občanov vrátane kresťanov a konzervatívcov,“ dodal Majerský.

Zdôraznil, že v ústave je manželstvo zakotvené ako zväzok muža a ženy a podľa Majerského je to aj Korčokov hodnotový svet.

Odborník hovorí, že takmer polovica voličov KDH bola zatiaľ nerozhodnutá. Teraz sa zrejme mnohí priklonia ku Korčokovi, no o konzervatívnych voličov majú šancu zabojovať viacerí kandidáti. 

Prečítajte si tiež:

Právny štát nie je téma pre všetkých konzervatívcov

Prieskumy verejnej mienky zatiaľ ukazujú na veľmi tesný výsledok v prospech Petra Pellegriniho. Aj preto sa čakalo, ako sa rozhodne KDH. 

Podľa politológa Radoslava Štefančíka však sú medzi konzervatívnymi voličmi takí, pre ktorých boj za právny štát nie je priorita. Dôležitejšie pre nich sú diskriminácia LGBTI+ ľudí a tradičná rodina.

„Už v minulosti sme boli svedkami, že pre niektorých slovenských konzervatívnych voličov je prednejšie to, či sa kandidát postaví za tradičnú rodinu, ale je im jedno, akú povesť a schopnosti daný kandidát má. Takže odporúčanie KDH Ivanovi Korčokovi môže pomôcť, ale aj nemusí. Ak niekto na Slovensku aj pápeža považuje za liberála, vyhlásenie KDH jeho mentálny svet neovplyvní,“ myslí si Štefančík. 

Šéf agentúry FOCUS a sociológ Martin Slosiarik však dodáva, že až 40 percent voličov KDH bolo doteraz nerozhodnutých. Nové odporúčanie voliť Korčoka pre nich môže byť návodom.

Súhlasí, že Korčok nemá istotu, že ho podporia tí, ktorí sa považujú za konzervatívcov. V ich vodách môžu loviť aj strany ako Republika, Smer, Hlas a Slovensko Igora Matoviča. Voliči KDH sa zrejme preto budú rozhodovať aj pre iných kandidátov.

Prečítajte si tiež:

Korčok: V otázke registrovaných partnerstiev máme civilizačný dlh

Otázkou ostáva, či to, ako sa KDH snaží z Korčoka urobiť konzervatívneho kandidáta, nemusí napokon odradiť liberálnych voličov. 

Podľa Slosiarika sa Korčok nikdy neprofiloval ako liberálny a progresívny kandidát.

„Nemyslím si, že v tomto smere musí teraz na niečom ubrať a že podpora zo strany KDH by bola pre neho kontraproduktívna,“ konštatuje sociológ. 

Ani politológ Štefančík si nemyslí, že Korčokovi spolupráca s KDH uškodí. Dodáva, že dlhé roky pôsobil v zahraničí, kde existujú kresťansko-demokratické strany, ktoré majú otvorený prístup k etickým otázkam. 

„Aj slovenskí konzervatívci si musia uvedomiť, že vracať sa niekam k upaľovaniu bosoriek nie je cesta pre Slovensko,“ dodáva Štefančík a pokračuje, že Korčok zrejme sám od seba nebude vyťahovať kultúrno-etické témy. 

Na otázku, ako Korčok vníma sám seba, pre tvnoviny.sk odpovedal, že ako hlava štátu by rešpektoval všetky pravidlá a hodnoty, ktoré sú v ústave zakotvené. 

Na kultúrno-etické otázky má jasný názor.

„Chcem povedať, že ak by NR SR prijala zákon o registrovaných partnerstvách, podpísal by som ho, myslím, že v tomto smere tu máme istý civilizačný dlh. V otázke interrupcií som za zachovanie súčasného stavu,“ uviedol.

Hlavný súboj medzi Pellegrinim a Korčokom sa javí najmä na témach právneho štátu a vzťahu k vládnej moci. Kým Korčok hovorí, že prezident by mal byť protiváhou, Pellegrini zasa ponúka spoluprácu s exekutívou.

Prvé kolo prezidentských volieb sa bude konať 23. marca, druhé kolo 6. apríla. Ak nebudete v deň volieb v mieste svojho trvalého bydliska, môžete požiadať o hlasovací preukaz. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.