Medzi umelcami v B. Štiavnici to vrie. Odvolali riaditeľku múzea, praktiky nového vedenia odmietajú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nie je to ani rok, čo umenie v Banskej Štiavnici ohrozil požiar a medzi umelcami to opäť vrie. Situácia sa vyhrotila po odvolaní riaditeľky Slovenského banského múzea. S jeho novým vedením umelci odmietajú spolupracovať.

Riaditeľku Slovenského banského múzea Zuzana Denkovú odvolali ešte v decembri, bez udania dôvodu. Ministerstvo životného prostredia, pod ktoré múzeum patrí, namiesto nej vymenovalo nového riaditeľa, ktorý v múzeu v minulosti už deväť rokov pracoval.

Teraz prišla o prácu aj vedúca Galérie Jozefa Kollára.

„Mne to v živote spôsobilo veľkú neistotu, pretože na tejto práci mi veľmi záležalo,“ hovorí Zuzana Paškayová, odvolaná vedúca Galérie Jozefa Kollára. 

Neistá situácia ju dostala do stresu, ktorý u nej vyvolal zdravotné ťažkosti.

„Dnes mám pocit, že s tým požiarom alebo následkami po požiari sa bojovalo oveľa ľahšie. Ako sa dnes máme cítiť v situácii, keď nevieme, čo bude, ako ďalej, či má vôbec zmysel ďalej pracovať,“ pýta sa Paškayová. 

Prečítajte si tiež:

Na protest proti odvolaniu starého vedenia rezignovala najprv galerijná rada. Teraz sa 15 organizátorov kultúrnych podujatí rozhodlo, že v galérii, ktorá spadá pod hlavičku banského múzea, nebudú viac vystavovať. Navyše, výstavy, ktoré tam momentálne majú, čím skôr odinštalujú.

„Hodnoty morálne, etické, demokratické boli v prípade Galérie Jozefa Kollára ohrozené, ale vlastne aj odignorované, spolu s pracovníčkami, ktoré ich tu vytvárajú,“ uviedla Michaela Šuranská, koordinátorka a kurátorka Schemnitz gallery. 

Ministerstvo životného prostredia vo svojom stanovisku uviedlo, že rešpektujú rozhodnutie umelcov zrušiť výstavy v galérii, no za odvolaním bývalej riaditeľky Banského múzea stoja. S tým, že ju odvolali v súlade s platnou legislatívou.

Nový riaditeľ je podľa ministerstva manažér, ktorý má dlhoročné skúsenosti s činnosťou múzea. Ministerstvo vraj do vnútorných manažérskych rozhodnutí Slovenského banského múzea nezasahuje.

„Jednou z aktuálnych výziev nového vedenia bude zabezpečiť naplnenie výstavného programu Galérie Jozefa Kollára, ako aj hľadať možnosti spolupráce s novými umelcami,“ uviedol odbor komunikácie MŽP.

Umelci odinštalujú svoje výstavy z galérie ešte tento týždeň.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.