Štrnásťročný chlapec skončil v putách po tom, čo do školy priniesol legálnu drogu. Kúpil ju v nákupnom centre

Na snímke je HHC-P, nová legálna droga mladých Slovákov.
HHC-P Zdroj: TVNOVINY.sk

Legálna droga HHC/HHC-P sa na Slovensku rozšírila okamžite. Dôvodom bude pravdepodobne vysoká dostupnosť, keďže sa táto náhrada trávy dá kúpiť priamo v nákupných centrách. Dokonca bez toho, aby niekto kontroloval vek. Doplatil na to aj štrnásťročný Prešovčan, ktorého s ňou v škole nachytali. To, čo nasledovalo, si tínedžer pravdepodobne nepredstavoval ani v tom najhoršom sne.

Na legálnu drogu HHC/HHC-P upozorňujeme už niekoľko mesiacov. Získať sa dá v automatoch v nákupných centrách, čo využívajú najmä deti, ktoré si túžia trochu zaexperimentovať s drogou, ktorú pokojne môžeme označiť za náhradu marihuany.

Ľudia však po užití končia často na urgentných príjmoch a všeobecne sa nedá povedať, že by im stavy boli príjemné. A keďže ide o novú polosyntetickú látku, nikto netuší ani to, čo by mohlo spôsobiť dlhodobé užívanie. 

Naposledy si s HHC poriadne zavaril iba štrnásťročný Prešovčan. O tom, čo sa chlapcovi prihodilo, prehovorila jeho mama, ktorá našu redakciu kontaktovala. 

Vyzeralo to ako tráva

Miriam v pondelok (19. 2.) zaskočil nepríjemný telefonát zo Základnej školy Maticej slovenskej 13 v Prešove, ktorú jej syn navštevuje. Chlapec je žiakom ôsmeho ročníka.

„Niečo po desiatej mi volal učiteľ, že sa stala nepríjemná vec a že mám prísť. Zľakla som sa, či sa nezranil. Môj syn si totižto na školské WC priniesol niečo, čo vyzeralo ako tráva. Bol tam aj s dvoma kamarátmi,“ hovorí na úvod s tým, že v skutočnosti však šlo o drogu HHC. Tá je na Slovensku legálna, no je pravdou, že v niektorých podobách vyzerá totožne s marihuanou.

Chlapci údajne látku ani nefajčili, len ju skúmali a ovoniavali. Na záchodoch ich však nachytal učiteľ, ktorý šiel za riaditeľkou. Tá hneď volala políciu.

Vystrašenú mamu pochopiteľne zaujímalo, čo s jej synom bude. V jej prítomnosti chlapca vypočuli a povedali jej, že si ho vezmú na policajné oddelenie Prešov-sever a že sa to bude ďalej riešiť. 

Prečítajte si tiež:

Putá a reedukačné centrum

Miriam ešte pred návštevou polície musela zbehnúť do škôlky po svoje mladšie dieťa. Keď však prišla na policajnú stanicu, zostala v šoku.

„Syna mi priniesli v putách. Policajti mu ich normálne dali. Štyri hodiny tam tak bol. Podpísal, že nechce vypovedať, na čo má právo. A keďže nevedeli, čo to vlastne mal, poslali to na expertízu,“ hovorí Miriam. 

Tam sa to však neskončilo. Chlapca vzali aj do detskej nemocnice, kde mu odobrali krv aj moč pre ďalšie testy. 

„Kurátorka mi hneď navrhla reedukačné centrum. Ale prečo by mal ísť? Veď on vlastne nič neurobil. Oni to voľne predávajú v obchodnom centre a najlacnejší balíček stojí 17 eur. Priateľ sa išiel na to pozrieť,“ dodáva nahnevaná mama s tým, že pre ňu išlo o strašný zážitok. 

Doteraz jej navyše nikto nedal vedieť, čo sa s celým prípadom deje, či chlapcovi vlastne niečo hrozí a ani to, ako sa bude ďalej postupovať. 

„Ja si nemyslím, že by hneď mal ísť do reedukačného centra. Je to verejný automat a skúšajú to aj mladšie deti. A potom ich doslova zhabú policajti, ako sa to stalo nám,“ uzatvára Miriam.

Prečítajte si tiež:

Školu viac trápi, ako sme to zistili

Pre potreby tohto článku sme oslovili aj samotnú školu, kde sa všetko odohralo. Najskôr sme skúšali písať e-mail, kde sme zdôraznili, že naším úmyslom nie je poškodiť meno školy. E-mailová adresa však neexistovala, a tak sme školu kontaktovali telefonicky. 

Skôr ako sme vysvetlili, čo potrebujeme a prečo to potrebujeme, povedali nám, že si neželajú žiadnu medializáciu a rozhodne sa nám nevyjadria. Zaujímalo ich hlavne to, odkiaľ informácie máme. 

S otázkami sme sa teda obrátili i na políciu.

„V predmetnej veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin Nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 171 ods. 1 Trestného zákona. Bola obmedzená osobná sloboda maloletej osoby, s ktorou boli vykonané procesné úkony. Po ich ukončení bola maloletá osoba prepustená zo zadržania a odovzdaná zákonnému zástupcovi,“ povedala Jana Ligdayová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Prešove.

Ako dodala, viac informácií z dôvodu prebiehajúceho trestného konania ako aj vzhľadom na maloletú osobu, nie je možné v tejto situácii poskytnúť.

Prečítajte si tiež:

V Česku to šlo, u nás ani za svet

Problémy s látkou HHC majú aj v susednom Česku. Podľa medializovaných informácií tam za posledné týždne po požití tejto drogy museli hospitalizovať asi sto detí a mladých. 

Na situáciu však expresne zareagovali a drogu na zoznam zakázaných látok aspoň dočasne zaradia. Nebolo totižto možné čakať na schválenie novely, ktorá by predaj nových psychomodulačných látok mala regulovať. 

O zákaze HHC (vďaka ktorému by sa predišlo zbytočným kolapsom i situáciám, aká sa stala prešovskej rodine) sa na Slovensku taktiež hovorí už niekoľko mesiacov. Dodnes sa tak však nestalo. 

„Je v kompetencii každého štátu, akým spôsobom má nastavenú legislatívu pri zaraďovaní nových psychoaktívnych látok medzi kontrolované látky. V Českej republike je zaradenie látky medzi zakázané látky legislatívne jednoduchšie ako u nás. Túto skutočnosť si uvedomujeme a MZ SR spolu s ministerstvami vnútra a spravodlivosti pripravujú zmenu legislatívy, ktorej cieľom je efektívnejšieho zaraďovania nových psychoaktívnych látok medzi zakázané,“ uviedli nám pred pár dňami v stanovisku. 

Pozrite si archívnu reportáž o HHC/HHC-P.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.