​Udalosť, ktorá zmenila Slovensko. Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení pred šiestimi rokmi

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dvojnásobná vražda, protesty, rekonštrukcia vlády. Udalosti z februára 2018 zmenili Slovensko. Súd odsúdil vykonávateľov vraždy aj objednávateľku. Rodičia dvojice však z verejného života neodišli.

Pred šiestimi rokmi otriasla Slovenskom vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v ich dome vo Veľkej Mači. 

​Právoplatne odsúdený strelec Miroslav Marček vošiel 21. februára 2018 do domu, kde zastrelil novinára Kuciaka a jeho snúbenicu Kušnírovú. Polícia ich telá našla až 26. februára 2018.

Súd odsúdil aj jeho komplica Tomáša Szabóa a Zoltána Andruskóa, ktorý im zadal objednávku na vraždu.

Likvidáciu novinára si objednala Alena Zsuzsová, ktorú odsúdil Špecializovaný trestný súd na 25 rokov. Za objednanie bol obžalovaný aj Marian Kočner. Na jeho odsúdenie súd nevidel dostatok dôkazov.

Ján Kuciak sa vo svojej práci venoval najmä ekonomickej trestnej činnosti a korupcii. Jeho posledný článok poukázal na prepojenie talianskej mafie na slovenské politické špičky. 

Prečítajte si tiež:

Po vražde sa po celom Slovensku konali najväčšie protestné zhromaždenia Za slušné Slovensko. Žiadali odchod premiéra Roberta Fica aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka či policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Požiadavky protestujúcich boli po niekoľkých týždňoch splnené. Nastúpila vláda Petra Pellegriniho s vynoveným kabinetom. Dovládli do riadneho termínu parlamentných volieb v roku 2020. 

Vražda a následné obvinenie Mariana Kočnera odhalilo veľké množstvo ďalších káuz. O mnohých sa verejnosť dozvedela z jeho komunikačnej aplikácie Threema, kde si písal nielen so Zsuzsovou, ale aj so sudcami či inými vplyvnými ľuďmi.

Na mieste domu zavraždenej dvojice vznikne pamätné miesto slobody slova. 

Pri príležitosti výročia vraždy sa konajú zhromaždenia po celom Slovensku aj v zahraničí.

Rodičia Jána Kuciaka vystúpili aj na proteste v Bratislave proti novele trestného zákona. Pozrite sa, čo odkázali verejnosti:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme All for Jan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.