Minister Šutaj Eštok navrhne vláde stiahnuť novelu zákona o ochrane oznamovateľov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) predloží vláde návrh na späťvzatie novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

Zmeny si podľa ministra vyžadujú širšiu odbornú diskusiu, „aby neboli opäť zneužívané na politickú kampaň opozície“. Chce takisto vytvoriť dostatočný časový priestor na diskusiu.

Prečítajte si tiež:

Zmeny v zákone sú podľa ministra potrebné, považuje však za dôležité viesť k nim širšiu diskusiu. „Aktuálne znenie návrhu novely sa v praxi ukázalo ako nedostatočné. Účelom tohto zákona má byť zabezpečenie ochrany občanov, ktorí sa rozhodli ohlásiť protispoločenskú činnosť vo svojom okolí, nie politická ochrana vybraných osôb, ktorí sa rozhodli zabetónovať vo svojich funkciách,“ uviedol Šutaj Eštok.

Vláde chce predložiť návrh na späťvzatie novely, aby sa na diskusiu vytvoril dostatočný časový priestor a aby zmeny v zákone boli komplexné.

Vláda pôvodne navrhovala parlamentu schváliť novelu v skrátenom legislatívnom konaní. O novele mali poslanci Národnej rady SR rokovať v utorok (20. 2.). Z návrhu okrem iného vyplýva, že ochrana pre oznamovateľov závažnej protispoločenskej činnosti by sa už nemala poskytovať príslušníkom Policajného zboru.

V súvislosti s poskytnutím ochrany v rámci trestného konania sa v novele navrhuje zaviesť možnosť preskúmať rozhodnutia prokurátora o udelení ochrany zamestnancovi na žiadosť zamestnávateľa.

Čurilla a Magula sa nemôžu vrátiť do práce. Krajskú súd zamietol ich žiadosť o neodkladné opatrenie: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.