Posledné šelmy z ranča, kde lev roztrhal majiteľa, hľadajú domov. Záujem má ZOO v Orechovej Potôni

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hľadá sa domov pre posledné levy, ktoré zostali na ranči pri Žiline. Po vlaňajšej tragédii, keď jedna šelma zabila majiteľa, sa všetko na ranči zmenilo. Synovia nebohého chovateľa už ďalej nechceli chovať exotické šelmy. Viaceré našli domov v Južnej Ázii. Teraz hľadajú domov pre posledné dva kusy, ktoré zostali na Kysuciach.

Láska k exotickým šelmám stála majiteľa kysuckej mini ZOO život. Vlani, keď išiel kŕmiť svojho obľúbenca, sa už z výbehu nevrátil. Po tragédii mini ZOO Brodno pri Žiline, kde boli levy a tigre najväčšou atrakciou, zatvorili.

Na Slovensku šelmy dlho nevedeli nikam umiestniť, tak požiadali o pomoc zahraničie. Nakoniec sa jedenásť z nich podarilo previezť do Indie. „Zostali tri zvieratá, jedno uhynulo zo zdravotných dôvodov,” uviedol Bíreš.

Synovia ich nechcú

Dva levy sú ešte na ranči. Ten teraz prerábajú. „Chceme sa vybrať iným smerom a nemať takéto šelmy. Lebo keď to vidím, len to pripomína, čo sa stalo. A to nie je príjemné ani mne, ani bratovi,” hovorí majiteľ ranča Jozef Bajánek.

Levy sú podľa majiteľa zdravé a v dobrom fyzickom stave. Aj keď by si mnohí želali, aby tu ostali, vraj to nejde. „To nie je, ako keď má niekto poníka alebo kozičku, to je úplne niečo iné. Mám malého syna, on sa po tom zverinci rád prechádza a ja nie som vo svojej koži,” pokračuje Bajánek.

Prečítajte si tiež:

O zvieratá prejavila záujem zoologická záhrada v Orechovej Potôni, ktorá sa špecializuje na šelmy. „Máme to know-how na chov šeliem, máme tu vyše 20 mačkovitých šeliem,“ priblížila ZOO Malkia Park.

Aby mohli levy z Kysúc oddeliť od súčasných šeliem, potrebujú urobiť stavebné úpravy. Na tie treba asi 20-tisíc eur. „Išlo by o prerozdelenie priestoru, čím by sme im zabezpečili dôstojný život a, samozrejme, aby bola zachovaná bezpečnosť personálu,“ uviedla súkromná ZOO.

Hneď ako sa podarí dokončiť ohrady stavebne, levy z Kysúc prevezú na Dolniaky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.