Peter Pellegrini, kandidát na prezidenta Slovenskej republiky

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini

Predstavujeme vám kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky.

Peter Pellegrini pochádza z Banskej Bystrice. Vyštudoval ekonomické fakulty na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a na Technickej univerzite v Košiciach.

Politickú kariéru začínal v strane Smer a postupne sa prepracoval až na premiéra po demisii Roberta Fica po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dovtedy zastával viacero vládnych a parlamentných postov.

Ako premiér a dočasný minister zdravotníctva v roku 2020 oznamoval prvé opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Prečítajte si tiež:

V roku 2020 kandidoval za stranu Roberta Fica, no po neúspechu s časťou poslancov odišiel a založil stranu Hlas.

Po voľbách 2023 vstúpila jeho strana Hlas do vlády s Ficom a Andrejom Dankom. Momentálne zastáva funkciu predsedu parlamentu. Svoju kandidatúru oficiálne oznámil pomerne neskoro až 19. januára, no drží sa na prvom mieste prieskumov verejnej mienky.

Podporu mu vyjadrila aj najsilnejšia strana Smer. Pellegrini v kampani hovorí najmä o pokoji a konštruktívnej spolupráci prezidentského paláca s vládnucim kabinetom.

Peter Pellegrini a Ivan Korčok sa prvýkrát stretli v diskusii na TV Markíza. Pellegrini v debate zdôraznil, že Rusko je agresorom, ktoré napadlo nezávislú Ukrajinu. Nemyslí si však, že posielanie zbraní je východiskom z vojny.

Dodal, že územia, ktoré Rusko násilne vzalo Ukrajine, Slovensko nemôže uznať. Povedal tiež, že prezident by mal vymenovať nominantov do funkcií, ktoré mu doručí premiér, ak spĺňajú zákonné podmienky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezidentské voľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.