Ivan Korčok, kandidát na prezidenta Slovenskej republiky

Ivan Korčok
Ivan Korčok

Predstavujeme vám kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky.

Ivan Korčok pochádza z Banskej Bystrice. Vyštudoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave a medzinárodné vzťahy na Univerzite Komenského v Bratislave.

Korčok sa v predvolebnom dueli na TV Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb stretol s Petrom Pellegrinim. Obaja dlhodobo vedú v predvolebných prieskumoch.

Ich debata sa dotkla aktuálnych česko-slovenských vzťahov i Ukrajiny.

Diskutujúci debatovali aj o úlohe prezidenta a jeho vzťahu s vládou. Pellegrini tvrdí, že sa celý čas snaží o pokoj. Mnohé veci sa podľa neho prezentujú dramatickejšie, ako sú. 

Korčok nesúhlasil. „Toto je vláda, ktorá od prvého dňa ignoruje, čo chcú občania Slovenskej republiky. Ja si myslím, že rovnováha je to, čo Slovenská republika potrebuje. Vláda sa snaží ovládnuť v tomto štáte všetko. Zastierame to podstatné: stagnáciu a úpadok,“ vyhlásil Korčok.

Všetko dôležité, čo v dueli Korčoka a Pellegriniho odznelo, nájdete v tomto článku

Do diplomacie vstúpil v roku 1992. Bol veľvyslancom v Nemecku aj v Spojených štátoch. V rokoch 2002 až 2005 bol štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí.

Po parlamentných voľbách v roku 2020 bol stranou SaS nominovaný na post ministra zahraničných vecí vo vláde Igora Matoviča.

Prečítajte si tiež:

Ministrom bol do roku 2022, keď z vlády Eduarda Hegera po koaličnej kríze vystúpila strana SaS. Korčok z kabinetu odišiel.

Koncom augusta 2023 oznámil, že bude kandidovať v prezidentských voľbách a začal so zberom podpisov.

Oficiálne ho podporili strany Progresívne Slovensko, SaS a napokon aj KDH. Jeho hlavnou témou v kampani je boj za právny štát a protiváha k vládnej moci.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezidentské voľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.