Lieta cez deň a prenáša exotické choroby. Odborníci prezradili, či sa ľudia majú obávať nebezpečného druhu komára

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nebezpečný ázijský tigrovaný komár je na Slovensku. Prenáša exotické vírusy, ktoré sa u nás nevyskytujú. V našich podmienkach dokáže prežiť aj zimu a jeho sezóna sa začína už o pár týždňov. Odborníci však hovoria, že čas na paniku zatiaľ nie je.

Z Ázie sa rozšíril do celého sveta. U nás sa objavil už pred vyše desiatimi rokmi v okolí Košíc. „Ďalší monitoring tam tohto komára už nepotvrdil. Nestihol sa rozmnožiť, usídliť a neprežil zimu,“ uviedla Viktória Čabanová odborníčka na komáre z Biomedicínskeho centra SAV. 

Vyzerá to ale tak, že situácia sa zmenila. Vedci ho potvrdili v oblasti hlavného mesta a predpokladajú, že sa udomácnil v bratislavskom Ružinove. „Hlavné mesto bude opäť monitorovať liahniská komárov a eliminovať miliardy lariev tak ako doteraz,“ tvrdí hovorca mesta Bratislava Peter Bubla. 

Jeho čas prichádza v apríli a končí sa začiatkom novembra. Množí sa v kontajneroch, v nádobách s troškou vody, kvetináčoch či kanalizácii.

„Je to invázny druh komára. To znamená, že je schopný vytláčať aj naše natívne druhy. Od našich komárov sa líši hlavne tým, že je aktívny najmä cez deň,“ priblížila Čabanová.

Prečítajte si tiež:

Treba sa obávať

Ázijský tigrovaný komár prenáša rôzne ochorenia. Výnimkou nie sú ani exotické vírusy ako horúčka dengue, žltá zimnica či Zika. 

Primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Martin Novotný však podotýka, že ľudia môžu byť zatiaľ pokojní.

„Potrebujeme chorých ľudí na to, aby to ten komár mohol prenášať. Keďže je výskyt týchto ochorení veľmi nízky, šanca na to, že tento komár niečo také prenesie, je v našich podmienkach veľmi nízka,“ vysvetlil.

„Dôležité je zakročiť teraz, aby nám v priebehu ďalších desiatok rokov nenastalo riziko, že sa nám tieto vírusy nebudú ďalej šíriť, ak sa nám sem aj dostanú. Preto treba zasiahnuť včas a vytvoriť preventívne opatrenia,“ doplnila Čabanová. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.