FOTO: Mestečko na Záhorí uchvátil zaujímavý úkaz. Ide o hru farieb a svetla

Dvojitá dúha nad Stupavou
Dvojitá dúha nad Stupavou Zdroj: TVNOVINY.sk

Mestečko na Záhorí uchvátil zaujímavý úkaz. Medzi výraznými prehánkami sa totiž nad Stupavou rozvinula dvojitá dúha. Navyše, bolo ju možné sledovať v celom svojom oblúku.

„Dávno som nevidel nič také nádherné. Najprv vznikla jedna a zrazu sa nad ňou začala tvoriť ďalšia,“ povedal nám Tomáš.

Okamžite sa rozvírila aj debata na sociálnych sieťach, kde vobyvatelia začali pridávať viaceré fotografie. Zachytiť ju sa podarilo aj nám.

​Dvojitá dúha žiarila aj nad Prahou 

Pred pár dňami mohli rovnaký jav sledovať aj v Prahe, o čom informoval český portál tn.cz. Podľa odborníčky ide o hru farieb a svetla.  

„Dvojitá dúha sa tvorí vtedy, keď sa slnečné svetlo dvakrát odrazí v dažďovej kvapke, pričom fialové svetlo, ktoré dopadá na oko pozorovateľa, prichádza z vyšších dažďových kvapiek a červené svetlo z nižších,“ vysvetlila česká meteorologička Dagmar Honsová.

Ako môžete vidieť na fotkách druhá dúha je slabšia ako primárna a má obrátené poradie farieb. Medzi nimi sa vytvára tmavý pás známy ako Alexandrov oblúk. Ten je pomenovaný podľa gréckeho filozofa Alexandra Afrodijského, ktorý ako prvý tento jav popísal v roku 200 pred naším letopočtom.

Zaujímavosťou je, že dvojitú dúhu bolo možné pozorovať v celom jej oblúku.

„Lúče prechádzajú dažďovou kvapkou vo všetkých rovinách, preto vidíme dúhu ako symetrický oblúk okolo osi na rovnakej strane, ako je náš tieň vrhaný Slnkom,“ ozrejmila Honsová.

Pozrite si aktuálnu predpoveď počasia. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.