Nikdy nezabudneme, znelo v uliciach. Slováci si pripomenuli pamiatku Jána a Martiny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vražda, ktorá otriasla celým Slovenskom. V stredu (21. 2.) uplynulo presne šesť rokov od smrti mladého novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pri tejto príležitosti sa na Slovensku aj v zahraničí konali viaceré spomienkové zhromaždenia.

Organizátorom spomienkových stretnutí na mladého novinára a jeho partnerku bola iniciatíva Za slušné Slovensko. 

Okrem Bratislavy sa zhromaždenia uskutočnili v ďalších 29 mestách na Slovensku, napríklad aj v Košiciach, Dolnom Kubíne, Veľkom Krtíši či Humennom, a tiež v deviatich mestách v zahraničí, medzi nimi Oslo, Paríž i Haag.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Pravdepodobným motívom bola podľa policajtov práca Kuciaka ako investigatívneho novinára.

V prípade už odsúdili niekoľko osôb. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali trest odňatia slobody na 25 rokov, Zoltán Andruskó na 15 rokov nepodmienečne.

Spomienkové stretnutia na Slovensku i v zahraničí. Zdroj: Facebook/Za slušné Slovensko

Zhromaždenie aj v Prahe

Asi stovka ľudí sa zišla pred slovenským veľvyslanectvom v Prahe. Vystúpil tam aj slovenský publicista Fedor Gál. „Naši nepriatelia rozumejú len sile. Ich zbrane sú moc a prachy. Naše zbrane sú pravda, láska a výdrž. Výdrž preto, lebo pravda, láska, zlo a nenávisť sú večné. Ten zápas nemá konca,“ povedal Gál.

Zazneli aj slová českej investigatívnej novinárky a bývalej Kuciakovej spolupracovníčky Pavly Holcovej, ktoré prečítala jej matka.

„Ešte vlani sme sa mohli utešovať tým, že Jano a Martina položili život za lepšie Slovensko, za to, aby sa spoločnosť prebrala a začala si nárokovať spravodlivejší a férovejší štát. Dnes už vieme, že sme túto bitku prehrali. Bojovať však budeme ďalej. Ak by sme tento boj vzdali, vzdali by sme sa aj odkazu Jána a Martiny,“ napísala Holcová.

Šieste výročie vraždy novinára a jeho snúbenice si v stredu pripomenuli aj niektorí českí politici. „Vo veľkej úcte dnes spomínam na dvoch mladých ľudí a prajem Slovensku, aby bojovalo za to, čo je správne,“ napísala na sociálnej sieti X predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme All for Jan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.