Stredoškolský učiteľ prezentoval pred žiakmi rasistické a homofóbne názory. Senecké gymnázium situáciu rieši

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Študenti sa nahnevali a nenechali veci len tak. Reč je o poslednom incidente zo seneckého Gymnázia Antona Bernoláka. Stredoškolský učiteľ dejepisu tam totižto pred žiakmi údajne dlhodobo viedol kontroverzné reči, ktoré mnohých nenechali chladnými. Žiaci si pravidelne zvykli vypočuť narážky na Rómov či homosexuálov, údajne v tom boli i prejavy fašizmu. Veci však nahlásili a všetko sa v súčasnosti rieši.

Senecké gymnázium má dobrú povesť. Medzi slovenskými školami patrí k tým najlepším a študentom v mnohom ustúpili, aby sa na vyučovaní cítili príjemnejšie. 

O to smutnejšie sú posledné udalosti, za ktorými má byť Slavomír Maľa, dlhoročný učiteľ dejepisu. Podľa všetkého pred žiakmi celé roky viedol zvláštne reči, ktoré sú doslova na hrane zákona. Podľa študentov tiež vraj pravidelne zhadzoval ich názory, ktoré si od nich však sám vyžiadal, aby sa na nich potom mohol vyvršovať.

Na tému ako prvý upozornil portál Pluska

Prečítajte si tiež:

Riaditeľke poslali list

Maturanti si však v posledných dňoch povedali dosť a na situáciu zareagovali. Riaditeľke poslali list, v ktorom opísali všetky problémy. Redakcia má kompletné znenie listu k dispozícii. 

„Touto cestou chceme konečne vyriešiť dlhotrvajúci problém s nelegálnym šírením a navádzaním žiakov na fašizmus a nacizmus na našej škole. Vieme, že to veľa z vás nepodporuje, no bojíte sa to riešiť. Rozhodli sme sa preto zobrať to do vlastných rúk,“ píše sa na úvod v liste s tým, že aj ak by sme odhliadli od zákona, stále sa to dá považovať za navádzanie na nemorálne veci.

To študenti vnímajú ako ohrozenie a v liste ďalej uvádzajú, že pre strach z formovania žiakov pod vplyvom dejepisára zo školy údajne odišla aj jedna z profesoriek. 

Prečítajte si tiež:

Otrasné vyjadrenia na hodinách

Ako ďalej žiaci píšu, učiteľ priamo podporoval vojnu na Ukrajine, terorizmus, žiakom prezentoval svoje politické názory. Povedal im, že by si rád založil politickú stranu s názvom Nenávisť. Okrem iného píšu, že im povedal: „homosexuáli nie sú ľudia, iba hrozba pre nás normálnych“.

Ďalej im vraj hovoril, že keby bol Ukrajinec, utiekol by do Ruska a bojoval by na ruskej strane. Na hodinách prezentoval názory, že rodina má byť zložená z muža a ženy, načo sa ho jedna zo študentiek opýtala, či je menejcenná, keďže ich opustil otec. Dejepisár reagoval, že je.

Študentom mal navyše rozprávať historku z detstva o tom, ako zastrelil psa a podľa všetkému mu prekážali i pandy, keďže vraj povedal, že sú zbytočné a treba ich vyzabíjať. Mladším žiakom mal zase ukazovať hajlovanie.

Jeho nenávisť neobišla ani ženy. „Kto by sa len pozeral na športy, ktoré robia ženy,“ povedal vraj dejepisár pred svojimi žiakmi.

Celá vec je však zároveň pomerne nepochopiteľná. Učiteľ je totižto členom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Prečítajte si tiež:

Názory sa líšia

Keďže sme si názor chceli spraviť sami, pred školu sme prišli osobne. Rozprávali sme sa s niekoľkými plnoletými študentmi tohto gymnázia, ktorých názory sa poriadne líšia. Niektorí dejepisára obhajovali, iní nešetrili zlým slovom.

Mnohí sa však aj báli nám niečo povedať. Otvorene priznali, že majú strach z ohrozenia svojej blížiacej sa maturity. Aj z týchto dôvodov preto neuvedieme meno ani triedu žiadneho z nich.

„Vypočuli sme si aj rasistické veci. Doslova nám bolo povedané, že rómsku skupinu by vypálil plameňometom. Hovoril, že by si chcel založiť politickú stranu Nenávisť. Vždy to povedal tak, že neberte to vážne a vždy povedal, že to nemáme nikomu hovoriť, ani rodičom. Mal aj homofóbne reči. Prezentoval, že rodina má byť muž a žena a ono sa to dotklo niektorých spolužiakov, ktorí majú iba jedného rodiča. Bolo im to ľúto,“ povedala nám prvá oslovená študentka.

Podľa jej slov bola svedkom toho, ako dejepisár podpichoval niekoľko spolužiačok a snažil sa ich vysmiať. 

„On načal tému, nato sa spýtal jednej z nich, čo si o tom myslí. Išlo o všeobecnú vedomosť, ktorú ona a ani väčšina triedy nevedela. Potom ju vysmial a nabádal na to ešte aj zvyšok triedy, aby sa na nej zasmiali. Keby to spravil mne, asi by mi nebolo všetko jedno,“ dodalo dievča. 

Pridal sa aj jej spolužiak, ktorý nám uviedol, že niekoľkokrát počul dejepisárove názory na LGBT a na to, že rodina je len muž a žena. „Ja nie som ten typ, že sa urazím, ale nesúhlasil som s ním. Určite sa to niekoho dotknúť mohlo a aj dotklo,“ povedal nám študent. 

Ďalšia žiačka zase na rovinu povedala, že si nevybrala dejepis ako maturitný predmet práve pre učiteľovo správanie a jeho názory aj napriek tomu, že by jej to pomohlo na prijímačkách na vysokú školu. 

„Mne príde, že ten dejepis nebol učený nestranne a tak, ako by som to ja potrebovala a ako by sa to učiť malo. Nebolo to fajn. Pán profesor sa otvorene niekoľkokrát vyjadril, že nedokáže svoju hodinu vystavať bez toho, aby ju staval na istých svojich politických názoroch,“ povedala študentka. 

Našli sa i takí, ktorí si učiteľa zastali.

„Za mňa je to v pohode učiteľ a toto si nezaslúžil. Ja som nepočula reči až v takom zmysle, ako to bolo písané,“ povedala nám ďalšia zo študentiek. 

Pridala sa aj jej spolužiačka, ktorá tvrdí, že má pozitívne skúsenosti.

„To, čo som čítala, sa nezhoduje s tým, čo sa dialo v škole. Myslím si, že pán učiteľ mal vždy umiernené názory a iba nám otváral dvere do neznáma, pretože nám približoval témy, ku ktorým sa niektorí učitelia báli odpovedať. Určite nám nikdy nevnucoval nejaké svoje názory. Vždy som si z tej hodiny niečo odniesla,“ vyjadrila sa na dejepisárovu adresu. 

Prečítajte si tiež:

Situáciu už riešia

K celej veci sme oslovili i samotnú školu s tým, že nie je v našom úmysle poškodiť dobré meno školy. Pani riaditeľka nás odkázala na zriaďovateľa, teda Bratislavský samosprávny kraj.

„BSK o vzniknutej situácii vie a spolu so školou ju aktívne rieši. Takéto správanie zamestnanca je absolútne neprijateľné a netolerovateľné, a to ani zo srandy. Škola preveruje, či k udalostiam popísaných v anonymnom podnete naozaj došlo. S daným učiteľom škola urobila vážny pohovor a bol upozornený, že ak sa to preukáže alebo sa to nebodaj bude opakovať, budú vyvodené dôsledky,“ povedala Lucia Forman, hovorkyňa BSK. 

Učiteľ podľa jej slov prisľúbil nápravu. Oslovili sme i Úrad komisára pre deti, ktorý potvrdil, že prijali podnet. 

„V liste poukazujú na závažné konanie, ktorého sa mal dlhodobo dopúšťať pedagóg ich školy. Vzhľadom k obsahu oznámenia komisár pre deti vyhodnotil podnet žiakov ako závažný a predmetnú vec bezodkladne postúpil Generálnej prokuratúre SR,“ uviedli nám v stanovisku.

Pozrite si archívnu reportáž o požehnaní homosexuálnym párom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.