FOTO: Prírodu zmiatlo teplé februárové počasie. Kvetinky už vykvitli aj pod Tatrami

Poniklece.
Poniklece. Zdroj: Facebook/Tatranský národný park/Peter Vravník

Príroda sa tento rok prebúdza veľmi zavčasu, a to aj v Tatranskom národnom parku (TANAP). Správa TANAP-u informovala, že vo vyšších polohách Tatier sa síce ešte nachádza sneh a pôda je premrznutá, v podhorí sa však objavilo zopár „poslov jari", ktorých zmiatlo teplé februárové počasie.

Vykvitli tak o niekoľko mesiacov skôr, ako je bežné. „Pri Svite, kde takisto siaha kompetenčné územie Správy TANAP-u, sme v týchto dňoch spozorovali hneď niekoľko poniklecov slovenských, ktoré tam pravidelne monitorujeme až o mesiac, dva neskôr. Nájsť kvet tejto rastlinky, ktorá pod Tatrami zvestuje príchod jari, sa nám vo februári doposiaľ nepodarilo," uvádzajú ochranári.

Prečítajte si tiež:

Poniklece pritom pokrývajú husté chĺpky, ktoré ich trocha chránia pred mrazmi. Kvietky sa otvárajú iba počas dňa - aj to len v čase, keď je vonku teplejšie slnečné počasie, na noc sa znova zatvárajú. „Momentálny počet jedincov ani zďaleka nedosahuje stav, aký poznáme v bežnom termíne ich kvitnutia v tejto lokalite, teda koncom marca až začiatkom apríla," dodáva Správa TANAP-u.

V Bratislave aj na iných častiach Slovenska už kvitnú snežienky. Pozrite si krátke video z utorka: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.