Objednávateľ stále nepyká. Zhrnutie toho, čo sa udialo za šesť rokov od vraždy Jána Kuciaka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vražda, ktorá otriasla krajinou. Uplynulo šesť rokov od násilnej smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Motívom tohto zločinu bola jeho práca a to, že upozorňoval na kauzu vplyvných ľudí. Objednávateľ však za tento zločin stále nepyká. Pripomeňme si, čo všetko sa za tých šesť rokov udialo.

​Dňa 21. februára 2018 vkráčal vrah do domu vo Veľkej Mači. Snúbenci streľbu nemali šancu prežiť. Ich telá objavili policajti až o niekoľko dní neskôr.

Prečítajte si tiež:

Zmena vo vláde

Desaťtisíce ľudí vyšli do ulíc, žiadali vyšetrenie vraždy aj politickú zmenu. Z pozícií odišiel vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák i premiér Robert Fico. Za informácie o vrahoch ponúkli peniaze.

Po siedmich mesiacoch udrela Národná kriminálna agentúra (NAKA) na južnom Slovensku. V putách skončili expolicajt Tomáš Szabó, bývalý vojak Miroslav Marček a podnikateľ Zoltán Andruskó, o deň neskôr aj Alena Zsuzsová.

Marian Kočner v tom čase sedel vo väzbe pre falšovanie televíznych zmeniek. Policajti však pracovali aj na kauzách, o ktorých Ján Kuciak písal.

Po výmene vedenia v polícii odhalili rôzne korupčné prípady. Prvý sa k vražde priznal sprostredkovateľ Zoltán Andruskó, potom strelec Miroslav Marček.

Najvyšší súd poslal definitívne do väzenia Tomáša Szabóa na 25 rokov, ostatné vrátil na prvostupňový súd.

Prečítajte si tiež:

Čaká sa na najvyšší súd

Kauzu spojili s prípravami vrážd prokurátorov. Aj z ich objednávok totiž vinia dvojicu Kočner-Zsuzsová. V prípade sa objavili aj nové dôkazy.

Posudok o tom, ako sa dajú čítať vzájomné správy, ale aj zdravotné záznamy obžalovanej z hodiniek krátko po vražde. Vinu obaja vo všetkom odmietajú.

Vlani v máji padol ďalší verdikt. Dvadsaťpäť rokov za mrežami má stráviť Zsuzsová. Kočnera opäť oslobodili. Teraz sa znova čaká na rozhodnutie najvyššieho súdu.

„Vec je v štádiu štúdia spisového materiálu, ktorý k dnešnému dňu tvorí viac ako 39 400 listov. Po jeho naštudovaní jednotlivými členmi senátu bude vo veci určený ďalší procesný postup,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

Ako to v deň výročia úmrtia Jána a Martiny vyzeralo vo Veľkej Mači, mapoval redaktor Roman Ruttkay:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme All for Jan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.