Znaky puberty vykazujú už aj 7-ročné dievčatá a vek dospievania stále klesá. V hre sú tri možné príčiny

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/fizkes

Deti dospievajú skôr. Ukazujú to výskumy a potvrdzujú to aj lekári v ambulanciách. Nie každý prípad je problematický a rodičia nemusia hneď panikáriť. Vedci sa zatiaľ nevedia zhodnúť, čo presne spôsobuje rýchlejší nástup puberty. Môže za tým byť obezita, chemikálie v jedle aj stres.

Keď si otvoríte diskusné fórum pre matky, zvyčajne objavíte diskusie o detských chorobách, odporúčaných lekároch, recenziách na kočíky či fotky napečených koláčov. 

Pribúdajú aj príspevky o tom, že ich malé deti sa príliš rýchlo vyvíjajú a vykazujú známky puberty. 

V niektorých prípadoch matky píšu, že ich trojročným deťom lekári diagnostikovali predčasnú pubertu. Potvrdili im to endokrinologické testy. Niektoré mamy hľadajú rady, čo s tým, keď ich šesťročným dievčatám rastú prsia, potia sa a majú ochlpenie. 

Ukazuje sa, že nemusí ísť o ojedinelé prípady, ale môže to byť trend. Veľké štúdie potvrdzujú, že dnešné deti fyzicky dospievajú skôr. Prejavy puberty majú už šesť- až sedemročné deti, zvyčajne dievčatá. 

Vedci sa zatiaľ nevedia zhodnúť, čo je príčinou. Domnievajú sa, že najväčší vplyv majú obezita, chemikálie a stres. 

Je však rozdiel medzi predčasnou pubertou a včasne prebiehajúcou pubertou. V prvom prípade ide o presne definovanú diagnózu. V druhom prípade ide o rýchlejší vývoj dieťaťa, ktorý nemusí byť patologický ani nebezpečný.

Prečítajte si tiež:

Skorší rast pŕs aj nástup menštruácie

Fenomén predčasného dospievania nie je nový. Vedci sa ním zaoberali už v 70. rokoch. Odvtedy zbierajú dáta. 

Systémové zmeny badali už v 90. rokoch. V priemere mali dievčatá prvé znaky puberty v desiatich rokoch a to už bolo o rok skôr ako dievčatá, ktoré vyrastali v 80. rokoch. 

V roku 2009 výskum v Dánsku zistil, že priemerný vek, keď sa dievčatám začínajú vyvíjať prsia, klesol pod 10 rokov. Klesol aj priemerný vek, kedy dostávajú prvú menštruáciu na 13 rokov a tieto čísla sa stále znižujú.

Podľa najnovších dát je priemerný vek európskych dievčat, ktoré vykazujú prvé znaky puberty, okolo 9,8 roka. Prvá menštruácia prichádza zvyčajne do dvoch rokov. 

Štúdie zachytili aj prípady, kedy začali rásť prsia šesť- až sedemročným deťom. 

Prečítajte si tiež:

Nie vždy je dôvod na paniku

Detská endokrinologička Eva Vitáriušová z Národného ústavu detských chorôb vysvetľuje, že predčasná puberta je presne definovaná diagnóza. 

Ide o stav, keď dievča vykazuje známky puberty pred 8. rokom života a chlapec pred 9. rokom života. 

„Keď dieťa začne zrieť pred týmto vekom, malo by byť vyšetrené a komplexne zhodnotené. Prvý kontakt je vždy so všeobecným pediatrom prvého kontaktu a následne s detským endokrinológom,“ hovorí Vitáriušová.

Dodáva, že počet detí s diagnostikovanou predčasnou pubertou výrazne nestúpa. V ambulancii však badajú trend včasne prebiehajúcej puberty.

„Dostávame otázky od matiek, že ony dostali menštruáciu v 12 rokoch, ako je možné, že ich dcéra ju dostala napríklad ako 10-, 11-ročná. Takýto jav nedefinujeme ako predčasnú pubertu. Môžeme povedať, že v súčasnosti pozorujeme posun vývoja do mladších vekových kategórií,“ konštatuje endokrinologička.

Síce sa väčšinou hovorí o fyzických prejavoch, deti rýchlejšie dospievajú aj po duševnej stránke.

„Vplyvy na deti sú teraz iné, ako boli pred 20 rokmi a deti sú zrelšie. Populácie sa majú lepšie, majú dobrý stav výživy, rastú rýchlejšie,“ dodáva odborníčka.

Prečítajte si tiež:

Najprv pediater, potom endokrinológ

Vitáriušová opisuje, ako prebieha vyšetrenie dieťaťa, ktoré predčasne vykazuje známky dospievania. Základom je včasný záchyt u pediatra, ktorý by mal mať skúsenosti a dobré „oko“. Vďaka tomu si vie včas všimnúť, že dieťa sa vyvíja rýchlejšie, ako by malo.

„Pokiaľ má dieťa symetrický vývoj, ktorý nespĺňa kritériá definovanej predčasnej puberty, dostatočnú výšku, je psychicky zrelé a ak napríklad začne dievča ako 10 - 11-ročné menštruovať, tak vyšetrenie u špecialistu nie je nevyhnutné,“ dodáva.

Ak sa pediater domnieva, že môže ísť o diagnózu predčasnej puberty, tak by mal dieťa poslať do endokrinologickej ambulancie. 

„My sa opierame o vyšetrenie telesného zjavu, potrebujeme rastovú krivku. To je graf, ktorý by mal byť v každej karte dieťaťa, ktorý jasne poukazuje na to, čo sa deje so zrením dieťaťa, či má obraz tzv. rastového špurtu. Graf zaznamenáva históriu rastu dieťaťa,“ opisuje lekárka. 

Všímajú si aj telesné zmeny dieťaťa, sekundárne pohlavné prejavy a pozerajú sa aj na to, ako zreli ich rodičia. 

„Hodnotíme celkové fungovanie pacienta a, samozrejme, dopĺňame si laboratórne vyšetrenia. Skladáme si celú mozaiku,“ dodáva Vitáriušová.

Prečítajte si tiež:

Obezita, chemikálie, stres

Čo je presnou príčinou skoršieho nástupu puberty, veda presne nevie. Odborníci sa domnievajú, že na to môže mať vplyv najmä obezita. 

Britskí vedci zistili, že hormón leptín, ktorý sa nachádza v tuku, pôsobí na časť mozgu, ktorá reguluje aj sexuálny vývoj. 

Druhou príčinou môžu byť chemikálie v jedle. Niektoré dievčatá, ktoré vykazovali predčasné dospievanie, mali v moči ftaláty. Sú to látky, ktoré sa používajú na spevnenie plastov a nachádzajú sa bežne v obaloch potravín. Dokážu sa dostať do tela ľudí a ovplyvňovať ich hormonálnu rovnováhu.

V neposlednom rade sa vedci zhodujú, že príčinou problému môže byť aj stres. Zdá sa, že dievčatá, ktorých matky v minulosti trpeli poruchami nálady, dospievajú skôr. Rovnako ako aj dievčatá, ktoré nežijú so svojimi biologickými otcami. So zmenami v načasovaní puberty súvisia aj faktory životného štýlu, ako je nedostatok fyzickej aktivity.

Lekári sa zhodujú, že aj keď nie vždy musí ísť o vážny zdravotný problém, nemal by sa podceňovať. Ak má dieťa neliečenú predčasnú pubertu, veľmi skoro sa mu zastaví vývoj a jeho definitívna výška bude malá.

Podľa portálu New York Times dievčatá, ktoré dostanú menštruáciu skôr, môžu mať v dospelosti vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka alebo maternice. 

Gynekologička Michaela Grossová upozorňuje, že skorší nástup menštruácie môže mať vplyv na plodnosť ženy. 

Čím skôr začne menštruovať, tým skôr prichádza aj menopauza. Plodnosť sa tak môže končiť skôr, ako sa končila u starších generácií.

Ženy aj muži rodičovstvo odkladajú. Na Slovensku začínajú dominovať jednodetné rodiny. Pozrite si reportáž (26. 8. 2023):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.