Malo pribudnúť 9-tisíc miest v škôlkach z plánu obnovy. Obce a mestá hlásia, že ich toľko nepotrebujú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Deväťtisíc nových miest v škôlkach bol prehnaný plán. Samosprávy ich toľko nepotrebujú. Škôlkarsky boom na Slovensku sa končí a počet detí bude klesať vo väčšine krajov. Už dnes viaceré mestá a obce hlásia, že im škôlky nechýbajú.

Problémom však je, že nové miesta za 82 miliónov eur sme si záväzne napísali do plánu obnovy pred dvoma rokmi za vlády Eduarda Hegera.

Desať rokov sa stavajú a rozširujú škôlky. Najskôr takmer desaťtisíc miest z eurofondov, teraz je tu plán obnovy a ďalších 9100 miest. Mnohé obce a mestá to však nevyužijú.

Rodičia dávajú prihlášky do škôlky v máji a mnohí môžu pokojne spávať. Napríklad v Petržalke prijali všetky trojročné deti, v Malackách aj mladšie ako tri roky.

V bratislavskej Petržalke už majú za sebou najpočetnejší ročník škôlkarov, ktorí sa presunuli do základných škôl. V budúcich rokoch im počet detí klesne minimálne o 300 a mestská časť bude triedy zatvárať.

Prečítajte si tiež:

Trvalejší jav

To, že by sa peniaze na škôlky minuli, je v tejto chvíli nereálne. Okrem podaných žiadostí eviduje rezort ešte 50 projektov, kde obce hľadajú dodávateľa. Ak sa škôlky postavia, bude to 5300 nových miest, zďaleka nie 9000.

Do roku 2030 klesne počet predškolákov vo väčšine regiónov s výnimkou Košického a Prešovského kraja. Nie je to iba dočasný jav. Treba si zvyknúť, že sa bude rodiť už len menej detí.

Kto nové miesta v škôlke potrebuje, nemá veľa času. V roku 2026 musí byť stavba hotová a ďalších päť rokov nesmie triedy zatvoriť. Otázne je, čo bude s miliónmi, ktoré sa na nové miesta neminú.

Plán obnovy sa už raz pre škôlky prepisoval. Pôvodne 12-tisíc nových miest na terajších deväť. Či sa dajú plány znova zmeniť, rieši ministerstvo školstva s Európskou komisiou.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.