Môžem si klimatizáciu namontovať aj sám? „Popravde? Radšej nie,“ hovorí odborník

Môžem si klimatizáciu namontovať aj sám? „Popravde? Radšej nie,“ hovorí odborník

Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte klimatizáciu a uvažujete nad tým, že si ju namontujete sami. Radšej svoje rozhodnutie prehodnoťte. Neodbornou montážou môžete nielen prísť o záruku od výrobcu, no môžete sa stretnúť aj s ďalšími problémami.

Inštalácia klimatizácie totiž neznamená len pripevniť na stenu bielu skrinku. Vnútornú i vonkajšiu jednotku je veľmi dôležité správne umiestniť, následne aj prepojiť komunikačným káblom a dvomi medenými trubkami, ktoré je potrebné naplniť chladiacou látkou. Tak čo, ešte stále si trúfate na inštaláciu klimatizácie sami?

Odborníci na klimatizácie zo ZSE zodpovedali na niekoľko otázok, súvisiacich s problematikou inštalácie klimatizácie. Dôveruje im už viac ako 7 200 domácností. Prečítajte si, ako namontovať klimatizáciu tak, aby ste sa vyhli zbytočným starostiam aj ďalším problémov.

Je dôležité vybrať klímu u odborníkov?

Napriek tomu, že ste si na rôznych internetových stránkach urobili predbežný prieskum a asi tušíte, ktorá klíma do bytu alebo domu by bola pre vás najvhodnejšia, vždy si nechajte poradiť od odborníka. Firma, ktorá sa predajom a montovaním klimatizácií zaoberá, dokáže odpovedať na všetky vaše otázky a upozorniť vás aj na prípadné problémy, o ktorých ste ani netušili. Každý priestor, do ktorého sa klíma montuje, je špecifický, a preto sa nedajú uplatňovať nejaké všeobecné parametre.

Nákup klimatizácie v hypermarketoch nepovažujú v ZSE za dobrý nápad. „Personál väčšinou nie je školený na to, aby vám odborne poradil. Zároveň nedokážu poskytnúť následný servis v podobe montáže, pravidelného čistenia či opráv porúch na vašej klimatizačnej jednotke,“ vysvetľuje odborník na klimatizácie.

Profesionáli zo ZSE si s vami v prvom kroku dohodnú obhliadku bytu, prekonzultujú s vami výber konkrétneho modelu klimatizácie, správne miesto na umiestnenie, vysvetlia vám proces inštalácie a nakoniec si spoločne dohodnete presný termín montáže. Všetky tieto úkony majú klimatizácie od ZSE zahrnuté v cene. Rovnako ako všetok montážny materiál.

Mnohí domáci majstri si myslia, že montáž klimatizácie je jednoduchá záležitosť, ktorá sa dá naštudovať z videí na internete. Nie je to však také jednoduché. Inštalácia si vyžaduje odborný prístup, pretože sa môžete stretnúť s problémom, ktorý nebudete vedieť vyriešiť.

„Klimatizačnú jednotku môžete pri neodbornej manipulácii poškodiť a stratíte tak nárok na záruku poskytovanú výrobcom. Odbornú montáž klimatizácie nemôže robiť hocikto. Podľa platnej legislatívy potrebujete na vykonávanie tejto činnosti certifikát o odbornej spôsobilosti narábať s chladiacimi médiami. Klimatizáciu sa preto nikdy nepokúšajte inštalovať sami,“ zdôrazňuje odborník zo ZSE.

Ako je to so stavebným povolením na montáž klimatizácie?

Stavebný zákon považuje klimatizáciu za technické zariadenie. Rovnako ako satelit, exteriérový sušič bielizne alebo markízu. Montáž klimatizácie v bytovom dome preto nevyžaduje žiadne stavebné povolenia. Mala by však byť schválená nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytového domu a prípadne aj ohlásená stavebnému úradu.

Ak by ste vonkajšiu klimatizačnú jednotku len položili na balkón, nemusíte nič ohlasovať. Vo väčšine prípadov sa však tieto jednotky kotvia do obvodového plášťa bytového domu. Preto sú potrebné stavebné úpravy, ktorými sa mení vzhľad domu a zasahuje do spoločných častí domu. Z toho dôvodu je potrebný súhlas väčšiny vlastníkov bytov.

„Ak plánujete montovať vonkajšiu jednotku na fasádu a bytový dom je zateplený, určite kontaktujte správcu a realizačnú firmu kvôli záruke fasády. Ak bytový dom nie je zateplený, počítajte s touto možnosťou do budúcnosti a vonkajšiu jednotku umiestnite na dlhšiu konzolu. Tak, aby sa medzi jednotku a fasádu vošla v budúcnosti izolácia,“ odporúča odborník zo ZSE.

Ak si chcete nainštalovať klimatizáciu do bytu, ktorý nemáte v osobnom vlastníctve, budete potrebovať písomné povolenie majiteľa bytovej jednotky. Nepodceňte tento fakt, pretože v opačnom prípade môže majiteľ požadovať za nepovolenú montáž zariadenia finančnú kompenzáciu alebo uvedenie bytu do pôvodného stavu.

Čo robiť, aby kvôli klíme neochladli susedské vzťahy?

Ako si poradiť s montážou klímy na bytovom dome tak, aby na vás susedia nenadávali? Ak totiž montujete klimatizáciu na vlastný rodinný dom, odpadajú vám akékoľvek starosti s hľadaním vhodného miesta pre vonkajšiu jednotku. Záleží len na technických požiadavkách a vašom vkuse, kam jednotku umiestnite. V prípade inštalácie v bytovom dome musíte brať do úvahy, že fasáda je spoločný majetok vlastníkov bytov.

„Zvážte umiestnenie vonkajšej jednotky tak, aby jej chod čo najmenej obťažoval susedov. Premyslite si, kam budete odvádzať prebytočný kondenz. Je to len čistá voda, ale v čase veľkých horúčav to môžu byť aj desiatky litrov denne. Nie je totiž v poriadku túto vodu nechať „len tak“ stekať po balkóne, či stene bytového domu,“ upozorňuje odborník.

Umiestnenie vonkajšej jednotky je dôležité prispôsobiť aj tomu, aby nijako nenarúšala vzhľad bytového domu a nepoškodzovala jeho fasádu. Odvod kondenzátu je tak možné vyriešiť zbernou nádobou, napríklad vedrom na vašom balkóne, ktoré budete pravidelne vyprázdňovať.

Vonkajšia jednotka by mala mať okolo seba dostatok miesta na prúdenie vzduchu, mala by byť chránená proti poveternostným podmienkam a ľahko prístupná kvôli čisteniu a servisu.

V neposlednom rade nezabúdajte na svojich najbližších susedov. V rámci udržiavania dobrých vzťahov ich informujte o vašom zámere namontovať si klimatizáciu. Bez predchádzajúceho upozornenia by im mohol hluk vonkajšej jednotky alebo odtok kondenzátu prekážať. Vysvetlite im, že inštaláciou klimatizácie nijako nezasiahnete do ich komfortu.

Ako dlho potrvá montáž klimatizácie?

Montáž klasického monosplitu, to znamená jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky trvá približne štyri až šesť hodín. Ak ste sa rozhodli pre multisplit s viacerými vnútornými jednotkami, inštalácia zaberie približne osem až desať hodín. Všetko však závisí od konkrétneho typu inštalácie. Spoľahlivá profesionálna firma zároveň zanechá váš byt po montáži klimatizácie v takom stave, v akom bol pre ňou.

Ak vás v blízkej dobe inštalácie klimatizácie čaká, pozrite si video od ZSE. Dozviete sa, ako celý proces inštalácie prebieha a na čo všetko by ste mali pripraviť.

Inštalácia klimatizácie na splátky si vyžaduje aj menšie stavebné práce. Technici budú musieť urobiť jeden päťcentimetrový prieraz cez obvodovú stenu budovy, čo je hlučná a prašná práca. Montážni pracovníci zo ZSE používajú priemyselný vysávač, takže sa prachu nemusíte obávať. Na hluk však vopred upozornite susedov. Nábytok môžete ochrániť maliarskou fóliou. Zároveň vytvorte v miestnosti miesto pre náradie, inštalačný materiál a samotných montážnych pracovníkov.

Všetko potrebné na montáž si ZSE prinesie k vám domov. Ak si klimatizáciu zakúpite v ZSE, máte dovoz, montáž, obhliadku a poradenstvo o umiestnení klimatizácie v cene. Vy sa nemusíte o nič starať. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a dobrou náladou. Myslite na to, že za približne štyri hodiny už budete môcť chladiť vašu domácnosť.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.