Obľúbená príchuť chipsov má dostať stopku. Vedci zistili, že môže ničiť ľudskú DNA

Obľúbená príchuť chipsov má dostať stopku. Vedci zistili, že môže ničiť ľudskú DNA
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Melica

Potraviny s údenou príchuťou čaká zásadná zmena. Blíži sa totiž zákaz takzvaného tekutého dymu, ktorý mnohým potravinám dodáva obľúbenú údenú arómu. Podľa odborníkov totiž môže ničiť DNA.

Prvé náznaky, že by tekutý dym mohol byť škodlivý pre zdravie, sa objavili už v roku 2009. Od roku 2012 preto došlo k sprísneniu podmienok testovania, ktoré musia aromatické látky uvedené na trh EÚ pravidelne podstupovať.

Tekutý dym sa používa napríklad na ochucovanie chipsov, syra, dochucovanie slaniny, v niektorých polievkach či hotových pokrmoch.

Varovanie pred týmito príchuťami vydal už vlani v novembri Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA.) Podľa neho môžu byť tieto látky genotoxické, to znamená, že môžu poškodzovať DNA.

Prečítajte si tiež:

​Ako upozornil napríklad írsky úrad pre bezpečnosť potravín, v minulom roku bolo na európskom trhu desať takýchto látok. V súčasnosti je ich ale už len osem. U dvoch z nich si totiž ich výrobcovia nezažiadali o predĺženie povolenia a od 1. januára sa tak jedlo s nimi nesmie predávať.

O zákaze, respektíve ďalšom nepredĺžení povolenia dymových aróm sa hovorí už od vlaňajška. Napríklad web Food Compliance pred zákazom varoval už na konci novembra. Podľa portálu dTest už je ale naozaj blízko a do platnosti by mal vstúpiť na začiatku marca.

Neznamená to však ale, že od tohto dátumu všetky produkty s tekutým dymom zmiznú. Výrobcom by mal byť totiž daný čas na zmenu zloženia a dopredania zásob. V regáloch a na pultoch obchodov tak tieto potraviny môžu byť ďalšie mesiace aj roky.

V Poľsku zakázali predaj energetických nápojov neplnoletým osobám. Viac sa dozviete z archívnej reportáže.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.