Upozornili na údajné porušovanie ľudských práv, dostali výpoveď. Podnetov na domov seniorov pribúda

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tvrdia, že sa len verejne zastali chorých a starých a upozornili na porušovanie ľudských práv. O pár dní nato dostali traja opatrovatelia, ktorí vystupovali v našej reportáži, výpoveď.

Vedenie centra sociálnych služieb tvrdí, že porušili pracovnú disciplínu a etický kódex. Výpoveď po 27 rokoch dostala aj šéfka odborov, ktorá sa opatrovateľov zastala. Anonymných podnetov a trestných oznámení medzitým prichádza na samotný Domov Javorina v Bzinciach pod Javorinou.

Inšpektorát práce žiadne porušenia nezistil, zato komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím má viacero výhrad.

„Očakávam okamžitú zmenu napríklad v nariadení a v možnosti opustiť zariadenie iba dvakrát týždenne na dve hodiny,“ povedala Elena Koritšánska.

S najzávažnejšími zisteniami prichádza inšpekcia v sociálnych veciach. „Zamestnanci, ktorí vykonávali dozor v danom zariadení, zistili závažné porušenie pri vykonávaní ošetrovateľskej činnosti, pretože tú vykonával personál, ktorý na to nemal kvalifikačné predpoklady,“ povedala hovorkyňa inšpekcie Natália Jachym Holubová.

Prečítajte si tiež:

Žaloby

Zariadenie je pod dozorom inšpekcie, ktorá tvrdí, že nedostatky stále neodstránili. Zriaďovateľ zariadenia však vedeniu plne dôveruje.

Centrum medzičasom zažalovala dcéra klienta, ktorá tvrdí, že o otcovej chorobe jej nedali vedieť. Neposkytli mu adekvátnu starostlivosť, a preto zomrel.

Zariadenie je pripravené brániť sa právnou cestou a rovnako tak aj štyria vyhodení opatrovatelia. Od prokuratúry dostali ochranu pri oznámení závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je trestným činom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.