Negatívny vplyv svetla z mobilu sa dá minimalizovať. Pomôcť vedia špeciálne sklá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bolieva vás hlava, oči a máte nekvalitný spánok? Vinníkom môže byť aj modré svetlo. To nám robí spoločníka čoraz viac hodín počas dňa, no u mnohých aj počas večerov či nocí.

Telefóny, tablety, počítače. Blikajúcim obrazovkám sa v súčasnom svete úplne vyhnúť nedá, no možno by ste mali vedieť, že negatívne vplyvy z týchto zariadení sa dajú minimalizovať.

Zdrojom UV žiarenia je slnko, zdrojom modrého svetla sú naši už neoddeliteľní svietiaci pomocníci. Sedem hodín denne je celosvetový priemer času, ktorí ľudia denne hľadia do obrazoviek.

Prečítajte si tiež:

Problémy dlhšieho sledovania

Mnohí sú však modrému svetlu vystavení oveľa viac. Tu už hrozí riziko. Pribúdajú bolesti hlavy či očí. Nadmerné používanie smartfónov či tabletov nám ovplyvňuje krvný obeh, tlak, teplotu tela, produkciu pohlavných orgánov, ale aj naše duševné zdravie.

Ďalší problém je, že zabúdame pri nich žmurkať. Vzniká tak syndróm suchého oka, keďže naše oči nie sú dostatočne zvlhčované.

Keď majú naše oči modrého svetla veľa, hladina melatonínu, teda hormónu dobrého spánku, klesá. Naopak, do tela sa vylučuje kortizol hormón s povzbudzujúcim účinkom. Preto sa nám môže po večernom prezeraní mobilu či tabletu zle zaspávať a máme nekvalitný spánok.

Špeciálne sklá vám na mieru vyrobia v očných optikách aj do vašich súčasných dioptrických okuliarov. Cenový rozdiel v porovnaní s bežnými sklami je v desiatkach eur. Vyrobia vám ich aj v nedioptrickej verzii.

Ak už máte prácu, pri ktorej musíte intenzívne používať obrazovky dlhé hodiny, odborníci radia využívať pravidlo dvadsať ku dvadsiatim, teda každých 20 minút si spraviť pauzu aspoň 20 sekúnd a upriamiť svoj zrak na predmet, ktorý je vzdialený aspoň šesť metrov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti