Slovensko sa bude pripravovať na dlhodobé suchá. Úrady začnú s veľkým sčítaním studní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko sa bude pripravovať na dlhodobé suchá. Úrady začnú veľkým sčítaním studní. Pôdne sucho a klesajúca hladina podzemnej vody začali byť v mnohých oblastiach vážnym problémom. Každý, kto nemá studňu nahlásenú a urobí tak dodatočne, vyhne sa pokute, sľubuje minister životného prostredia.

Úrady chcú dostať hospodárenie ľudí so spodnou vodou pod kontrolu. „Zavedieme zrejme niečo ako amnestiu na studne, pretože na Slovensku sú státisíce studní postavených ilegálne, pretože nahlasovacia a schvaľovacia činnosť je enormná a klesajú nám spodné vody. Potrebujeme mať nad tým kontrolu,“ povedal minister životného prostredia Tomáš Taraba. 

Spodná voda je oficiálne majetkom štátu, ľudia vo vlastných studniach ju majú zadarmo. Využívajú ju zväčša na polievanie záhrad. 

Prečítajte si tiež:

Ešte väčší problém ako studne v záhradách vidí štát v studniach na pozemkoch firiem, najmä poľnohospodárskych podnikov. Prvých 50-tisíc kubíkov majú zdarma a, akoby zázrakom, drvivá väčšina fariem sa tesne zmestí práve do tohto limitu.

Pri čoraz častejšie sa opakujúcom pôdnom suchu sa z vody stane vzácna surovina. Či sčítavanie studní v záhradách vyústi do zákazu kopania nových, alebo či firmy budú za vodu platiť už od prvého kubíka, to štát zatiaľ neoznámil.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.