Slovenský Facebook a Instagram čaká obrovská zmena. Cieľom je, aby úplne zmizli dezinformácie i klamstvá

Slovenský Facebook a Instagram čaká obrovská zmena. Cieľom je, aby úplne zmizli dezinformácie i klamstvá
Zdroj: Shutterstock/wichayada suwanachun

Organizácia Demagog.sk bude overovať fakty v slovenských príspevkoch na Facebooku a Instagrame. Spoločnosť Meta u nás takto rozširuje svoj program overovania faktov tretími stranami.

Demagog.sk tvrdí, že budú zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina. Ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu na Slovensku.

„Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavázdaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďaľší krok k napľňaniu našej misie," uviedla Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.

Prečítajte si tiež:

Ako to bude fungovať? 

V praxi to bude vyzerať tak, že ak fact-checker vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta ho zobrazí nižšie. Zníži sa tak počet ľudí, ktorí príspevok uvidia a cieľom je zastaviť šírenie dezinformácií.

Overovatelia faktov nebudú stránky ani účty odstraňovať. Ak však budú opakovane zdieľať nepravdivé príspevky, zníži sa im dosah a odstráni sa ich možnosť zarábať a inzerovať.

Ak bude príspevok vyhodnotený ako nepravdivý, ľuďom, ktorí ho vidia alebo ho chcú zdieľať, vyskočí upozornenie.

„Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ povedal Patrik Tovaryš, Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko. 

Slovenská organizácia začne fakty na Facebooku aj Instagrame overovať v marci tohto roka.

Pozrite si aj túto reportáž z Televíznych novín. V Česku si môžu občiansky preukaz nahrať do mobilu. Slováci si ešte musia počkať:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Internet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.