Plyšový medvedík je tu viac ako 120 rokov. Katarína vlastní jednu z najväčších zbierok na Slovensku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prežil obe svetové vojny, rôzne politické režimy a stále sa teší obrovskej obľube u detí aj dospelých. Zdobí police nejednej domácnosti a zaľúbenci sa ním obdarúvajú aj v neskoršom veku. Plyšový medvedík je tu s nami už viac ako 120 rokov. Zberateľka Katarína nám prezradila, ako sa obľúbená detská hračka od svojho vzniku vyvíjala.

Hračky sú staré ako ľudstvo samo, no plyšový medvedík sa na tomto svete ocitol pomerne neskoro. Ako to presne bolo, nie je celkom jasné.

Najznámejšou priekopníčkou v oblasti plyšových hračiek je nemecká podnikateľka Margarete Steiffová, ktorej pomáhal jej brat. Steiffová zistila, že plyš je vhodný aj na pritúlenie.

Zrod plyšového medveďa na americkom kontinente má na svedomí aj 26. prezident USA.

„Theodore Roosevelt bol na poľovačke a mal zastreliť nejakého medveďa. Lenže on ho nechcel zastreliť, chcel, aby bol zachránený. Na to vznikla karikatúra, kde už ten medveď nebol taký veľký, ale bol to postupne menší a menší medvedík. Túto karikatúru objavil jeden výtvarník, ktorému napadlo, že urobí podľa tohto medvedíka hračku,“ tvrdí kurátorka múzea v Bratislave Marta Janovíčková.

Prečítajte si tiež:

Vášnivá zberateľka 

Zberateľka Katarína Čierna má vo svojej zbierke medvedíkov, ktorí majú viac ako 80 rokov. „Pôvodne mali veľmi dlhé ňufáky, mali dlhé ruky a nohy. Časom sa medvede vyvíjali, skracoval sa ňufák, čím sa vytvoril milší vzhľad hračky,“ hovorí Katarína.

Najťažšie je zháňať pre medveďa oči. „Medvede majú väčšinou umelé oči. Kvalitnejšie medvede majú oči sklenené,“ vraví zberateľka.

Obyčajne platí, že čím sú oči väčšie a bližšie pri ňufáku, tým je macov výraz príjemnejší.

Prečítajte si tiež:

Doma má 1200 plyšákov

„V Amerike zistili, že až 40 percent dospelých ľudí  si necháva svojho medvedíka z detstva,“ poznamenala Katarína, ktorá ma vo svojej zbierke vyše 1200 plyšových kúskov.

Najstaršie medvede mali v sebe drevitú vlnu. V dnešnej dobe medvede, ktoré sú z mohéru sa vypchávajú hoblinami. „Obyčajné medvede, ktoré sa dajú oprať, tak tie majú polyesterovú výplň,“ vysvetľuje zberateľka. 

Vek plyšového medveďa sa dá pomerne ľahko určiť. „Staršie medvede mali hrby, tie novšie ich už nemajú,“ ozrejmila.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.