Domáce

Výška daňových licencií sa už nezmení

Peniaze
Zdroj: TVMarkíza

Kažmír potvrdil, že to bude platiť iba pre toto volebné obdobie.

Výška daňových licencií sa do konca aktuálneho volebného obdobia meniť nebude. Avizoval to dnes minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) s tým, že je možné upravovať iné ich parametre, ako dĺžka obdobia možného odpočítania od kladnej dane z príjmu či rôzne úľavy z tejto povinnosti.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

"Teraz hovoríme o štyroch rokoch. Ak budú také ekonomické podmienky, že to bude málo, môžeme hovoriť o piatich, šiestich, siedmich rokoch, tam je priestor," uviedol šéf rezortu financií v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Zavedenie daňových licencií nepovažuje podľa vlastných slov za drámu pre poctivých podnikateľov, pre ktorých je na druhej strane odmenou postupné znižovanie dane z príjmu právnických osôb. Od budúceho roka sa jej sadzba zníži zo súčasných 23 % na 22 % a ak to ekonomická situácia dovolí, tento trend bude podľa Kažimíra ďalej pokračovať.

Opozícii sa licencie nepáčia

Minister pripustil, že výsledný výnos daňových licencií pre rozpočet môže byť iný ako očakávaných 120 miliónov eur. "Firmy na to zareagujú a my chceme, aby zareagovali," konštatoval. Veľa neaktívnych firiem môže podľa neho skončiť so svojou činnosťou, ďalšie zase môžu zrušiť svoj status platcu DPH, aby znížili sumu platenej daňovej licencie. Tieto kroky Kažimír víta ako očistný proces v rámci podnikateľského prostredia.

S myšlienkou zavedenia daňových licencií však nesúhlasí opozičný poslanec Ivan Švejna (Most-Híd). Považuje ich za ďalšie z opatrení, ktoré podľa neho vláda prijíma v rámci princípu kolektívnej viny. Platiť ich totiž musia aj tí, ktorí nedosahujú zisk a doteraz by neplatili žiadne dane. "V trhovej ekonomike je pritom normálne, keď viac ako polovica firiem nie je v účtovnom zisku. Je to tak napríklad aj v Českej republike," upozornil.

Podnikatelia podľa Švejnu potrebujú stabilné prostredie, čomu neprospievajú neustále zmeny prijímané súčasnou vládou. "Kde mám ako podnikateľ istotu, že znížite dane z príjmu, ale zase nezvýšite daňové licencie?" spýtal sa. Licencie sú pritom len ďalšou zo zaťažujúcich povinností, s ktorými musia firmy pri svojej činnosti počítať, upozornil.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.