Kostlivci v skrini na ministerstve školstve. S miliónovými projektami z Plánu obnovy sú problémy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kostlivci v skrini na ministerstve školstve. Problémom nie je iba 9000 nových miest v škôlkach, ktoré v skutočnosti samosprávy nepotrebujú. V pláne obnovy podľa ministra Tomáša Druckera horia aj iné záväzky, pretože boli zle pripravené.

„Ak som k výsledkom PISA nedávno povedal, že ich považujem za národnú tragédiu, tak neschopnosť systematicky, premyslene a s výsledkami investovať do vzdelávania európske peniaze považujem za národnú hanbu,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.

Problém je s odstraňovaním dvojzmennej prevádzky v školách. Nové triedy sa opäť stavajú pri rómskych osadách, pritom existujú rozsudky súdov, že ide o segregáciu.

Prečítajte si tiež:

Hasiť treba podľa ministra aj meganákup digitálnej techniky do škôl za 200 miliónov, kde hrozilo, že by sa peniaze minuli na tablety, na ktorých sa nebude nikto učiť. Podľa neho je projekt po troch rokoch prakticky na začiatku. 

Podľa Druckera sú k dispozícii rôzne zdroje, ktoré môžu významne pomôcť slovenskému školstvu. Na druhej strane hovorí, že cieľom nie je investovať ich kamkoľvek ale zmysluplne.

„Tam, kde je to možné, zjednodušujeme podmienky čerpania. Aktívne a opakovane rokujeme so samosprávami a zriaďovateľmi, aby sa do investičných projektov prihlásili. Zároveň sme vyvolali rokovanie s Európskou komisiou o možnej revízii plánu obnovy, aby viac zodpovedal reálnym potrebám a zároveň plnil cieľ, ktorý si Slovensko stanovilo – a tým je kvalitné a inkluzívne vzdelávanie,“ vysvetlil minister Drucker.

Nezrovnalosti v eurofondoch

V oblasti eurofondov minister školstva hovorí o nezrovnalostiach z minulosti, pri ktorých ide o 58 miliónov eur. „Celková výška nezrovnalostí automaticky neznamená, že o celú sumu prídeme. Upozorňujeme však na to, že mnohé z problémových prípadov sú už dnes veľmi ťažko vymáhateľné, respektíve nevymožiteľné. Hrozí preto, že rezort školstva môže prísť o peniaze, ktoré mohli byť použité na financovanie lepšieho vzdelávania, výskumu či vývoja,“ povedal minister Drucker.

Európska komisia v týchto dňoch rozhoduje, či nám povolí presun nevyužitých financií na iné projekty. Zostáva však čoraz menej času – do prvého polroku 2026.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.