Páry sa do manželstva príliš skoro nehrnú. Zisťovali sme, prečo je to tak

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sobota má stále prívlastok svadobná. Páry sa však do manželstva príliš skoro nehrnú. Každý štvrtý ženích a každá šiesta nevesta majú po štyridsiatke. Zisťovali sme, prečo je to tak.

Katarína a Henrich sú spolu deväť rokov, teraz sa rozhodli vziať. „Už sme nechceli dlhšie čakať, máme spolu aj dcérku,“ tvrdia.

Mariana je s partnerom desať rokov. Žijú spolu ako druh a družka. Oni sa do svadby nehrnú. „Môj partner nie je zástancom tohto zväzku a ja som to už absolvovala, takže to viem porovnať. Nevidím v tom extrémny rozdiel či mám papier alebo nie.“

Ak sa predsa len rozhodneme vziať, nie je to tak skoro ako kedysi. Priemerný vek nevesty na Slovensku je 33 rokov, ženícha 36.  

„Je to vplyv dvoch trendov. Prvým je, že prvé manželstva odkladáme na oveľa vyšší vek. Súvisí to s ekonomickými aj inými podmienkami života a druhé súvisí s tým, že sa zvyšuje počet a podiel manželstiev, ktoré sú uzatvárané ako druhé alebo tretie v poradí,“ vysvetľuje hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová.

Prečítajte si tiež:

Viac úradných sobášov

Aj majiteľka svadobnej agentúry Jana Dutková potvrdzuje, že párov, ktoré sa berú pred tridsiatkou, má čoraz menej.

„Dnes veľa mladých ľudí študuje na vysokej škole. Po škole chcú spoznávať svet, majú možnosti cestovať, vytvárať kariéru, niečo si zarobiť, aby odľahčili aj rozpočet rodičom pri plánovaní svadby.“

V Nitre napríklad je menej cirkevných sobášov, viac je tých na úrade. Kým v predpandemickom období bolo tých sobášov 240 za rok, za vlaňajšok ich je menej ako dvesto.

Napríklad v Nitre na mestskom úrade mali v sobotu (24. 2.) päť sobášov. Keďže je však pôst, boli to skôr menšie svadby.

Hoci sobota stále u mladomanželov vyhráva, pribúdajú aj piatkové svadby. Sobášili však už aj v pondelky aj štvrtky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.