Poľskí farmári zablokovali jeden z hraničných priechodov so Slovenskom. Treba tam rátať so zdržaním

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poliaci pritvrdzujú a od pondelka už blokujú aj slovenské hranice. Protesty proti poľnohospodárskej politike a dovozu komodít z Ukrajiny sa rozširujú. Predpoludním pre nákladnú dopravu poľskí farmári zablokovali hraničný priechod Vyšný Komárnik - Barwinek.

Zišlo sa ich vyše sto s asi dvadsiatkou strojov a ohlásenú blokádu koordinovali s políciou. „Farmári si chcú nejakým spôsobom skontrolovať, aby poľnohospodárske produkty z Ukrajiny neboli dovážané do Poľska,“ uviedol Daniel Lendzio, policajný riaditeľ v Krosne.

Už od vlaňajšieho októbra poľskí farmári s prestávkami blokujú svoju hranicu s Ukrajinou, no presunuli sa aj k nám. „Ukrajinskí vodiči nás začali obchádzať, preto im chceme ukázať, že to s nami nebude také ľahké, že sa nevzdáme,“ hovorí jeden z protestujúcich poľských farmárov.

Prečítajte si tiež:

Zameriavajú sa hlavne na kamióny

Práve preto od pondelka blokujú priechod Vyšný Komárnik - Barwinek, ktorý nárastu počtu ukrajinských kamiónov čelí od jesene.

„My musíme spĺňať prísne normy, každú chvíľu ku všetkému nové nariadenia a oni tu s nami robia, čo chcú,“ vraví ďalší protestujúci. „Nie je to kontrolované, nie sú k tomu žiadne doklady. Prichádza to k nám, ako len chce, kupuje to, kto chce a predáva to, kde len chce,“ pridáva sa iný.

Jeden z najvyťaženejších slovensko-poľských priechodov najprv blokovali úplne. Po hodine sa zamerali len na kamióny. „Robíme všetko pre to, aby bola premávka čo najplynulejšia. Aby kamióny prevážajúce poľnohospodárske produkty, ktoré farmári nepustia, boli odstavené na bezpečných miestach, či na našej strane alebo na slovenskej strane,“ hovorí Daniel Lendzio.

Prečítajte si tiež:

Blokáda potrvá do štvrtka

Situáciu sledujú aj naši policajti. Výraznejšie komplikácie v premávke na medzinárodnom cestnom ťahu zatiaľ neriešili.

„Nechceme komplikovať život ľuďom, chceme skontrolovať, koľko toho tovaru k nám prichádza a aký je to tovar. Keď s nami budú šoféri spolupracovať, urobíme všetko pre to, aby sme im nekomplikovali život,“ vyhlásil organizátor protestu Zbigniew Loźanski.

V smere od hranice do nášho vnútrozemia sa tvoria dlhočizné kolóny kamiónov. Osobné autá či dodávky protestujúci púšťajú, no na zdržanie sa musia pripraviť aj tí, ktorí za hranicu chodia nakupovať. „Sú komplikácie, musia sa zmieriť s tým, že počas najbližších štyroch dní bude premávka komplikovaná. Preto by som vyzval, aby si nákupy odložili na iný termín,“ odporúča Lendzio.

Kamiónovú dopravu na tomto hraničnom priechode budú poľskí farmári blokovať až do štvrtkového večera.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.