Novelu Zákona o cestnej premávke odložili o päť rokov. Mala priniesť množstvo dôležitých zmien

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Novela zákona o cestnej premávke mala byť revolučná. Už od apríla sme sa mali riadiť novými pravidlami. Napokon z toho nič nebude. Ministerstvo vnútra ju po tlaku samospráv odložilo o päť rokov a chce ju aj meniť.

Novela Zákona o cestnej premávke mala priniesť to, že po križovatke v obci by musela byť značka päťdesiatky či koniec niektorých dôležitých značiek, s ktorými sa všetci na cestách denne stretávame.

„Priniesla by závažné zmeny v cestnej premávke, napríklad, že križovatka či značka obce by nerušili regulačnú značku,“ priblížil Rastislav Polakovič, riaditeľ odboru dopravnej polície.

V obci by takisto nebolo možné zabočiť cez plnú čiaru do dvora, na horských priechodoch obísť cyklistu alebo odbočiť na odpočívadlo. „Policajný zbor je tu na to, aby sme potom dodržiavali tieto zákony. Asi by sme sa dostali do situácie, že by sme boli zlí voči ľuďom,“ uviedol Polakovič.

Prečítajte si tiež:

Chceli sa priblížiť ostatným európskym krajinám

Slovensko sa týmto krokom chcelo zjednotiť s ostatnými európskymi krajinami, kde podobné pravidlá už platia, a zároveň uľahčiť cestu technickým inováciám, ako je čítanie značiek autami. Narazili sme však na realitu, že na to nemáme peniaze a nestíhame to.

„Sme zaviazaní európskou normou, aby sme takúto vyhlášku implementovali. Ale urobíme to až vtedy, keď všetci zúčastnení budú na toto pripravení,“ uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

„Mali sme sa priblížiť európskym krajinám, lenže sa to nedomyslelo. Vyhláške chýbala časť, aké to bude mať finančné náklady na správcu ciest, vo väčšine samosprávu. Podcenilo sa to a teraz máme z toho problémy,“ konštatoval dopravný analytik Jozef Drahovský. Finančné aj časové bremeno týchto zmien by tak padlo najmä na plecia samospráv či Slovenskej správy ciest.

Prečítajte si tiež:

Značenie ostáva

Úpravou malo od apríla prejsť aj značenie na cestách. Žlté čiary by úplne zmenili význam a ak by novela začala platiť, boli by ňou značené len dočasné opravy alebo výstavba, tak ako v minulosti.

V platnosti tak naďalej zostáva aj pravidlo, na ktoré sme už zvyknutí. Teda žltá, ktorá znamená zákaz státia alebo zastavenia na niektorých miestach.

Rezort vnútra chce zriadiť aj pracovnú skupinu, ktorá odstráni sporné body novely. Analytik predpokladá, že po zriadení takejto skupiny príde aj k úprave samotnej novely tak, aby bola jednoduchšia a prehľadnejšia pre vodičov.

„Je tam veľa vecí, ktoré sú v úmysle dobre spravené, ale sú veľmi zle napísané a je to neprehľadné,“ konštatoval Drahovský.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.