Kauza úmrtia Slováka v Belgicku bude mať diplomatickú dohru. Slovensko spochybňuje vyšetrovanie smrti Chovanca

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kauza úmrtia Slováka v Belgicku spred šiestich rokov bude mať diplomatickú dohru. Slovensko odovzdalo krajine nótu a spochybňuje vyšetrovanie smrti Jozefa Chovanca. Závery oficiálnej pitvy spochybnil aj súdny znalec, ktorý bol pri rekonštrukcii prípadu.

Belgická prokuratúra nenavrhla v prípade úmrtia Jozefa Chovanca stíhať ani jedného z členov letiskovej polície či privolanej záchranky. Prípad uzavreli s tým, že Slovák zomrel na následky poranení, ktoré si spôsobil sám. Príčinou smrti je oficiálne opuch mozgu.

„Je však významne paradoxné, že v tomto prípade nie je k dispozícii žiaden histologický preparát, teda sklíčko, ktoré by mohlo jednoznačne preukázať, že v prípade pána Chovanca išlo o opuch mozgu,“ povedal Norbert Moravanský, súdny lekár, ktorý bol osobne pri rekonštrukcii prípadu.  

Prečítajte si tiež:

Belgičania nielenže neodobrali tkanivo mozgu, ale chýba aj fotodokumentácia. Prehliadli podľa neho aj to, ako šesť policajtov takmer 20 minút pôsobí silou na Jozefa Chovanca. Pritom vedeli, aký je jeho zdravotný stav. „Mali k dispozícii všetky dostupné informácie k tomu, aby len takým jednoduchým spôsobom nemohli vylúčiť konanie inej osoby proti Jozefovi Chovancovi,“ povedal Moravanský. 

Takéto závery sú podľa odborníka medicínsky nepresvedčivé v akejkoľvek európskej krajine. A 25. marca má pritom belgický súd rozhodnúť, či sa prípadom bude ešte zaoberať, alebo ho vráti do prípravného konania, prípadne jednoducho celé trestné konanie zastaví.

„Minulý týždeň v piatok (23. 2.) sme veľvyslankyni belgického kráľovstva odovzdali diplomatickú nótu, v ktorej sme vyjadrili vážne pochybnosti týkajúce sa vyšetrovania tejto tragickej smrti Slováka v Belgicku,“ povedal minister zahraničia Juraj Blanár. 

„Žiadame, aby boli doterajšie postupy belgických úradov riadne preskúmané,“ dodal minister spravodlivosti Boris Susko. 

Ak sa belgické justičné orgány nepustia ani do nezrovnalostí z pitevných správ, rezort spravodlivosti je pripravený podať sťažnosť aj na Európsky súd pre ľudské práva.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 26. 2. 2024 o prípade Slováka, ktorý zomrel po zásahu belgických policajtov:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.