Hudby sa vraj nikdy nevzdá. Jan ako prvý český swingový spevák zažiaril v slávnej newyorkskej Carnegie Hall

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už v detstve mu učaroval džez a swing. Medzi jeho najväčšie vzory patrí aj slovenský džezmen Peter Lipa.

Spevák Jan Smigmator žije svoj swingový sen a ako prvý a zatiaľ jediný český spevák tohto žánru zažiaril v slávnej newyorkskej Carnegie Hall.

Prečítajte si tiež:

Hudbu má v krvi

Ako sám hovorí, hudba sa stala súčasťou jeho života ešte predtým, ako sa narodil. „Mne aj môjmu bratovi mama počas tehotenstva spievala,“ hovorí Jan.

Prvý kontakt s džezom a swingom má na svedomí jeho otec. Vždy bol fanúšikom tohto žánru a 20 rokov organizoval džezový hudobný festival. Jan už ako 10-ročný vraj vedel, že sa hudby nikdy nevzdá.

Prečítajte si tiež:

Moderátor i spevák

Popri vysnívanej speváckej kariére začal pred 13 rokmi moderovať vlastný hudobný program v Českom rozhlase. Vysielajú ho každú sobotu.

„Od začiatku som vedel, že ma rozhlas veľmi baví. Chcel by som sa mu venovať popri svojej hudobnej kariére,“ popisuje spevák.

Prečítajte si tiež:

Legendárna koncertná sieň

Jeho túžba a tvrdá práca ho priviedli aj na miesto, kam sa dostane len málokto. Svoje majstrovstvo mohol predviesť v legendárnej koncertnej sieni Carnegie Hall. Patrí medzi najznámejšie a najprestížnejšie v Spojených štátoch.

Jan sa tak stal prvým swingovým českým spevákom, ktorému sa niečo také podarilo. Prišli sa na neho pozrieť zvučné mená amerického swingu. Dokonca aj osobný sekretár Franka Sinatru.

„Mal som husiu kožu a pocit zodpovednosti, keď som tam vystupoval. Po pár sekundách sa tie pocity rozplynuli a ja som si ten moment užíval,“ spomína.

Hudbe sa chce venovať po celý život a želá si, aby si ľudia jeho meno spájali s džezom a swingom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.