Aktivizmus alebo vandalizmus? Útokov klimatických aktivistov na umelecké diela pribúda

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najslávnejšie obrazy zahádzané jedlom, posprejované sochy svetových majstrov, ale aj zničené historické budovy. Útokov klimatických aktivistov na svetové umelecké diela v posledných mesiacoch pribúda. Tvrdia, že týmito akciami chcú iba upozorniť na hrozbu klimatickej krízy. Časť verejnosti takéto konanie schvaľuje, väčšina ho však vníma skôr ako prejav vandalizmu.

Tieto činy vychádzajú z dlhodobej frustrácie, tvrdí klimatický aktivista Jakub Hrbáň. „O klimatickej kríze vieme približne 50 rokov a za ten čas sa nám nepodarilo pristúpiť k riešeniam, o ktorých vieme, že sú potrebné a nevyhnutné na to, aby sme tú hrozbu odstránili,“ hovorí.

Ďalšia aktivistka Marta Fandlová zastáva názor, že situácia sa dá riešiť aj inak. „Myslím si, že veci sa dajú riešiť po dobrom, debatou alebo petíciami. Ale rozumiem, že niektorí ľudia už sú takí znepokojení a nevedia upútať pozornosť inak než týmito krokmi,“ uviedla.

Sociologička Silvia Porubänová si však myslí, že ide o prejav neúcty a nekultúrnosti: „Neobstojí ani argument, že chcete upozorniť na inú nespravodlivosť.“

Prečítajte si tiež:

Takéto protesty môžu byť kontraproduktívne

Tento typ aktivizmu viacero ľudí označuje za vandalizmus. „Diela neboli poškodené, je tam ochranné sklo,“ namieta Jakub Hrbáň. Dodáva však, že sa sám zamýšľa nad tým, či „takáto forma trojsekundovej pozornosti dokáže vytvoriť dialóg, ktorý potrebujeme mať o pomerne zložitých riešeniach“.

Poslaním aktivistov je protestovať aj radikálne, priznáva sociologička, no podotýka, že sa pri tom nemôžu dopúšťať trestných činov tým, že poškodzujú majetok iných ľudí alebo kultúrne hodnoty. „Je to neospravedlniteľné a môže to byť veľmi kontraproduktívne pre ideu, ktorú chcú propagovať,“ dodáva.

Marta Fandlová zdôrazňuje, že nie všetci aktivisti sú takíto. „Dajú sa robiť rôzne formy aktivizmu – protesty, štrajky, petície,“ hovorí.

Štúdie ukazujú, že väčšina ľudí chápe, akým problémom klimatická kríza môže byť a aké môže mať dôsledky. Preto je podľa Jakuba Hrbáňa dôležité nájsť spôsoby, ako sa rozprávať o riešeniach.

„Aktivistom môže byť každý z nás. Je to o maličkostiach. Vieme ovplyvniť napríklad ľudí v práci alebo rodine a ukázať im správnejšiu cestu,“ vyzýva Fandlová.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.