Niektoré predajne podvádzajú zálohový systém. Predávajú neregistrované obaly, dokonca si účtujú zálohu za neoznačené obaly

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podvádzajú zálohový systém. Tentoraz to robia podnikatelia. Predávali neregistrované obaly, ktoré nakupovali v zahraničí. Niektorí si dokonca účtovali 15 centov za neoznačené obaly.

Zálohový systém si už poradil s viacerými trikmi podvodníkov. Falošné etikety, pašovanie či PET fľaša na šnúre. Teraz sa na vratných obaloch priživujú obchodníci. Správca zálohového systému upozornil, že sa mu vracia viac obalov, ako je registrovaných.

„Podnikatelia sa snažili zneužiť ten systém a zarábať na systéme na zálohovaní,“ povedal Marián Áč, správca zálohového systému. 

Slovenská obchodná inšpekcia preto skontrolovala 147 prevádzok v 73 prihraničných obciach. Nedostatky zistili u 27 podnikateľov. Najhoršie skončili obchody na juhu Slovenska, v Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Prečítajte si tiež:

„Veľa z tých podnikateľov prepravuje tovar rovno z Maďarska, nápoje, ktoré potom nie sú označené, nie sú ani zaregistrované. Ja si nemyslím, že po takej veľkej kampani toto niekto urobí z nevedomosti,“ povedala Nadežda Machútová, riaditeľka SOI. 

„Inšpektori skontrolovali 419 druhov nápojov. Z nich vyše tretina nebola označená a registrovaná.  Rukami nám prešlo vyše 26 306 kusov balení a z týchto vyše dve tretiny neboli registrované a zálohované. Čiže vyše 18-tisíc. Skoro 70 percent,“ dodala Machútová.

Takéto obchádzanie zákona škodí hlavne poctivým obchodníkom, ktorí zálohový systém financujú a doplácajú na straty. Poškodení sú aj spotrebitelia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.