Stovky detí s ťažkými diagnózami žijú v SR v zariadeniach. Neziskovky, ktoré ich prevádzkujú, majú finančné problémy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemajú rodinu a ani zdravie. Na Slovensku žijú stovky detí s ťažkými diagnózami v detských domovoch. Neziskovky, ktoré takéto zariadenia prevádzkujú, sa však boria s vážnymi finančnými problémami. Štát sľubuje, že im zdvihne platby.

Deti ležiace aj na vozíčkoch. V centre v Spišskej Novej Vsi sa 24 hodín denne venujú 16 deťom, o ktoré sa ich rodičia nechceli alebo nemohli postarať. Vrátane špeciálnych rehabilitácií či ošetrovania.

„Máme tie deti radi, chuť po živote je obrovská. Zamestnanci majú skoro minimálne mzdy, ale vytvárajú kvalitnejší život týmto deťom,“ povedala Alexandra Hovancová, riaditeľka CDR svätého Jozefa v Spišskej Novej Vsi. 

Prečítajte si tiež:

Na východe je jedno z dvoch neštátnych zariadení pre hendikepované deti. Ďalšie fungujú pod úradmi práce. No štátny príspevok, necelých 23-tisíc eur pre domovy, ktoré zriadili neziskovky, vôbec nepokrýva špeciálne nároky detí. Riaditeľka domova už viackrát uvažovala, že bude musieť zavrieť.

„Len na mzdách je výpadok financií každý rok 150-tisíc. Ale tie deti by nemali kam ísť. Inde nie je miesto,“ povedala Hovancová.

Ministerstvo sľubuje, že financie zvýši. Príspevok by mal byť mesačne vyšší o 800 eur na jedno takéto miesto. „Zvyšujeme štátny príspevok o 40 percent oproti bežnému príspevku pre centrá. Náklady na rok budú zhruba 200-tisíc eur,“ povedal minister práce Erik Tomáš. 

„Pri špecializovanej skupine je priestor priniesť služby pre deti. Je dobré, že to ide smerom k neštátnym zariadeniam,“ povedala Ida Želinská, sociálna poradkyňa.

Aby sa mohol príspevok pre hendikepované deti v centrách zvýšiť, musí sa zmeniť zákon. To by mohlo byť podľa ministerstva práce od polovice roka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.