Podvodníci sa vydávajú za poštu, železnice či letiská. Takto sa snažia ľudí nachytať a obrať o peniaze

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Falošné SMS správy, e-maily aj inzeráty. Internet je miestom, kde majú podvodníci doslova ustlané na ružiach. Slabá regulácia a nízka vypátrateľnosť spôsobuje, že na nás útočia z každej strany. Nehanbia sa pritom vydávať sa za oficiálnu inštitúciu. Tvária sa ako pošta, železničný prepravca alebo, najnovšie, medzinárodné letisko.

Bizarný podvod, ktorý sa nedávno šíril slovenským internetom, zneužil značku bratislavského letiska. Inzeráty ponúkajúce stratené kufre s osobnými vecami za dve eurá boli, samozrejme, falošné.

„Letisko nemá nič spoločné s falošnými profilmi na sociálnych sieťach ani s ponukami, súťažami či informáciami, ktoré sú uvedené na takýchto stránkach,“ informovala Veronika Tóthová, hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika. Nejde však o lokálny podvod. Ponuky lacného predaja nevyzdvihnutej batožiny sa šíria celou Európou.

„Cestujúci pri kúpe letenky vstupuje do zmluvného vzťahu s leteckou spoločnosťou a iba tá je oprávnená následne nakladať so stratenou batožinou,“ vysvetľuje hovorkyňa. To znamená, že ak váš stratený kufor plánujete hľadať u správcu letiska, nepochodíte. „Letisko nemá žiadne priestory ani haly, kde by sa takáto batožina leteckých dopravcov skladovala,“ doplnila Némethová.

Prečítajte si tiež:

Na mušku si zobrali aj železnice

Od lietadiel sa presuňme k vlakom. Aj tie sú pre podvodníkov podobne atraktívne. A keď niektorí ľudia veria na výhodné straty a nálezy, zalovili aj tu.

„Zákazníkov sme upozornili prostredníctvom nášho webu, kde sme im uviedli oficiálne odkazy na naše profily na sociálnych sieťach. Zároveň sme na sociálnych sieťach uverejnili upozornenie na konkrétny podvod,“ uviedol hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Dominik Drevický.

Kde teda končí stratená batožina? „Keď ju náš personál objaví, odovzdá ju na svojom pracovisku. Následne sa sústreďuje v zberniach strát a nálezov, ktoré sa nachádzajú v Košiciach a v Trnave,“ priblížil hovorca.

Prečítajte si tiež:

Za poštu sa vydávajú dlhodobo

Podobný je aj osud zabudnutých zásielok Slovenskej pošty. Uložia ich na čas do poštového skladu a neskôr putujú do pravidelnej verejnej dražby. Ich hodnotu určuje súdny znalec. Výťažok z tejto dražby sa vracia naspäť odosielateľovi. Je však znížený o trovy uloženia a dražby.

Podvodníci majú poštu v hľadáčiku dlhodobo a skúšajú na nej všeličo. „Ľudia môžu vidieť približne 60 tipov rôznych správ podvodných firiem, ktoré kolovali Slovenskom vo veľkých množstvách,“ povedal hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.

Niektoré z týchto podvodných správ sú podľa neho amatérske a ľahko odhaliteľné na prvý pohľad, iné sa tvária profesionálnejšie. Vždy však ide o jedno a to isté.

„Podvodníci vydávajúci sa za Slovenskú poštu žiadajú od ľudí údaje smerujúce k získaniu čísla bankovej karty, respektíve účtu. Upozorňujeme, že pošta nikdy nežiada tieto údaje prostredníctvom SMS správ alebo akoukoľvek elektronickou formou. Všetky platby a úhrady sa inkasujú priamo na pošte, u kuriéra alebo v balíkoboxe,“ uzavrel hovorca.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.