S rakovinou musí bojovať už po tretí raz. Má 34 rokov, malú dcéru, ale liek jej nepreplatia

Stanka Apfelová.
Stanka Apfelová. Zdroj: Facebook/Stanka Apfelova

Stanke diagnostikovali rakovinu po tretí raz. Tú prvú prekonala, keď mala jej dcéra len polrok. Keď sa jej rakovina vrátila, nádej jej dávalo to, že existuje liek, ktorý by mal zabrať. Je však drahý a poisťovňa ho neprepláca. Na internete sa dvihla vlna solidarity a Stanke ľudia vyzbierali 300-tisíc eur.

Má 34 rokov, malé dieťa a tretíkrát bojuje so zákernou chorobou. Stanka Apfelová je hudobníčka, ktorej prvýkrát diagnostikovali rakovinu prsníka, keď mala jej dcéra polrok. Bežnú materskú si teda neužila ako iné čerstvé matky.

Po rokoch sa jej choroba vrátila a ako hovorí sama - ocitla sa v šťastí v nešťastí. Liek na jej druh rakoviny existuje, ale poisťovňa ho na Slovensku neprepláca. Na internete sa dvihla vlna solidarity a Stanke prispievali na liečbu.

Ešte nevie, koľko cyklov chemoterapie bude potrebovať, ale vypočítali, že celá liečba by ju vyšla na 80-tisíc eur. Stanka všetkým ďakuje a odkazuje, že cíti, že ešte neprišiel jej čas a nevzdáva sa.

Vďaka rýchlej reakcii verejnosti mohla Stanka nastúpiť do nemocnice. Hoci sa jej veľmi ťažko rozpráva, pretože musí ležať s kyslíkovou maskou, ochotne odpovedala na otázky, ako sa cíti a ako napreduje jej liečba.

Prečítajte si tiež:

Jedna dávka stojí 4500 eur

V roku 2020 Stanke diagnostikovali rakovinu prsníka v 3. štádiu. Jej dcéra Linda mala šesť mesiacov. Absolvovala operáciu, ožarovanie a dlhodobú liečbu.

Opisuje, ako vyzerali jej bežné dni počas materskej, keď navyše vypukla pandémia COVID-u.

„Nevedela som, či sa mám viac báť rakoviny alebo COVID-u. Všetci ľudia sa začali izolovať. Snažila som sa aj ja, ale nebolo to veľmi možné, pretože som potrebovala veľa pomoci s malým bábätkom,“ spomína.

Z Banskej Bystrice k nim každý týždeň po jej chemoterapii chodila mama. Striedali sa u nich aj kamarátky a každý pomáhal, ako vedel.

„Bolo to vyčerpávajúce. Keď si na to spätne spomínam, zvládli sme to, lebo sme nemali na výber,“ dodáva hudobníčka. Jej malá dcéra situáciu vnímala. Mala obdobie, keď zle spávala. 

Vo februári tohto roka sa Stanke choroba vrátila po tretí raz. Lekári jej naordinovali liek Sacituzumbab Govitecan – Trodelvy. Ide o špecifickú látku, ktorá je určená na gén, ktorý má aj Stanka. Je preto vysoko pravdepodobné, že liečba bude účinná.

Jedna dávka stojí 4500 eur. Na liečbu však nemohla nastúpiť okamžite. Poisťovňa jej neschválila žiadosť o preplatenie.

Stanka a jej rodina sa nevzdali. Cez sociálne siete sa veľmi rýchlo rozšírila prosba o pomoc. Okamžite sa zapojili tisícky ľudí a za päť dní vyzbierali viac ako potrebnú sumu - takmer 300-tisíc eur. Po zaplatení lieku mohla nastúpiť do nemocnice na potrebnú chemoterapiu.

„Je to zázrak a niečo neskutočné. Nedúfala som, že sa toto podarí. Ďakujem všetkým, ktorí prispeli. Pomohli aj umelci, ktorí dali do aukcie svoje obrazy a organizujú aj koncert. Súčasťou programu budú aj umelci, ktorí tam budú maľovať obrazy určené na dražbu. Veľmi sa teším, ale mrzí ma, že tam nebudem môcť byť, lebo som v nemocnici,“ hovorí s vďakou Stanka.

Zatiaľ nevie, ako dlho bude musieť byť hospitalizovaná. Verí, že liek začne účinkovať a bude môcť ísť domov. Na ďalšie dávky chemoterapie by potom mohla chodiť ambulantne.

Ako komentuje systém, v ktorom si ľudia musia sami platiť liečbu, ktorá by im zachránila život? „Neviem, čo mám na to povedať. Mám 34 rokov, malú dcéru, celý život pred sebou. V Česku či v Rakúsku majú ľudia túto liečbu k dispozícii a mňa to má stáť 4500 eur za jednu dávku? Keď som sa to dozvedela, vystrašilo ma to,“ dodáva Stanka.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo liek posudzuje

Všeobecná zdravotná poisťovňa vysvetľuje, že Stankinu žiadosť neschválila, pretože liek nie je na zozname kategorizovaných liekov, ktoré sú hradené z verejného poistenia. Zoznam robí ministerstvo zdravotníctva.

„Podmienky, za ktorých sa nekategorizovaný liek môže hradiť z verejných zdrojov, sa riadia platnou legislatívou, štandardnými terapeutickými postupmi platnými v zahraničí alebo v SR a informáciami o charakteristických vlastnostiach produktu, ktoré sú zverejnené na stránke ŠÚKL-u a EMA,“ reaguje Ivana Linetová z VšZP.

Dodáva, že každú žiadosť poisťovňa vyhodnocuje individuálne a berú do úvahy účinnosť a bezpečnosť lieku.

„Do úvahy sa tiež musí brať rozpočet poisťovne a jej schopnosť kontinuálne zabezpečovať financovanie celej novej liečby pre prípadnú celú skupinu pacientov. Zároveň v zmysle platných právnych predpisov zdravotná poisťovňa je povinná po celý čas svojej činnosti zabezpečovať platobnú schopnosť,“ konštatuje Linetová.

Ministerstvo zdravotníctva priznalo, že výrobca daného lieku už podal žiadosť na zaradenie do zoznamu kategorizovaných liekov. Žiadosť sa stále posudzuje.

„Rezort zdravotníctva sa aj v tomto prípade počas rokovaní snaží dohodnúť s držiteľom také podmienky, aby bola úhrada za liek nastavená priaznivo, a aby nevznikol kategorizovaním nového lieku vysoký vplyv na náš štátny rozpočet,“ reaguje tlačové oddelenia ministerstva zdravotníctva.

Preplácanie najdrahšieho lieku nejde tak jednoducho. Súkromné zdravotné poisťovne ho uhrádzať nechcú. Ide pritom o liek, ktorý zachraňuje životy malým deťom. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.