Deti v nemocniciach zostávajú aj naďalej bez prítomnosti rodičov. Poslanci parlamentu neschválili zákon, ktorý to mohol zmeniť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Choré, ubolené a odlúčené od rodičov. Hospitalizované deti zostávajú aj naďalej v nemocniciach bez podpory najbližších. Poslanci parlamentu neschválili zákon, ktorý to mohol zmeniť. Tvrdia, že nemocnice na to nemajú kapacity.

Pobyt v nemocnici je nápor na psychiku pre dospelého. Ešte horšie to zvládajú deti. Najväčšou oporou by im mohli byť rodičia. Často im však sprievod robiť nemôžu.

„Hlavne tie maličké deti, deti so závažnými diagnózami, dlhodobé hospitalizácie – hlavne tieto deti to znášajú veľmi ťažko a práve vtedy tí lekári, sestry, zohrávajú úlohu takej matky,“ hovorí Barbora Nedomová, vedúca odboru pre nechirurgické disciplíny v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH). 

V NÚDCH v Bratislave sú hospitalizované deti z celého Slovenska. Väčšina z nich má so sebou aj jedného z rodičov. Zdravotníci tvrdia, že deti vďaka tomu zvládajú proces liečby omnoho lepšie a pomáha to aj nemocničnému personálu.

„Keď to dieťa niečo potrebuje, pomôže to, ak sestrička, lekár nestíhajú, majú veľa pacientov. Samozrejme, veľmi tí rodičia pomáhajú a sú súčasťou tímu,“ povedala Nedomová.

Prečítajte si tiež:

Aby to bolo na Slovensku štandardom, opozičná SaS predložila do parlamentu návrh zákona, ktorý by garantoval právo dieťaťa mať pri sebe rodiča.

„Náš zákon myslí aj na prípady, keď by napríklad prichádzalo prítomnosťou rodičov v ťažkých vypätých emočných situáciách k tomu, že by sa horšie poskytovala zdravotná starostlivosť – stále tam má posledné slovo lekár,“ povedala k návrhu poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková. 

Poslanci však v utorok (27. 2.) novelu odmietli. Z prítomných 142 poslancov boli proti dvaja a zdržalo sa 74 poslancov - všetci boli z radov koalície.

„V súčasnosti naše zdravotnícke zariadenia nie sú prispôsobené na to, aby k takémuto kroku mohlo byť pristúpené vo veľkom, a preto presadzovať to tvrdo zákonom nedáva zmysel,“ povedal Samuel Migaľ, poslanec NR SR za Hlas-SD. 

Ministerka zdravotníctva avizuje, že na riešení pre detských pacientov sa pracuje: „Zdravotnícke zariadenia sa postupne prerábajú a modernizujú, aby mohli plniť aj tieto požiadavky detí a rodičov, ktoré plne chápeme.“

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.