Reakcie na pozastavenie účinnosti novely Trestného zákona: Ústavný súd zachránil spravodlivosť, vyhlásil Gröhling

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ústavný súd (ÚS) SR v stredu rozhodol o pozastavení účinnosti novely Trestného zákona a časti novely Trestného poriadku.

Po tom, čo ako prvá o rozhodnutí súdu informovala televízia Markíza, naň reagovali predstavitelia opozície aj koalície.  

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka tvrdí, že sa potvrdzujú slová, že novela je nielen nebezpečná, ale aj protiústavná. 

Rozhodnutie súdu víta aj predseda KDH Milan Majerský. Podľa neho dokazuje, že Slovensko je stále právnym štátom, kde funguje systém bŕzd a protiváh.

Prečítajte si tiež:

Prezidentka rozhodnutie ešte nemá

Prezidentský kandidát Ivan Korčok verí, že politici sa zdržia útokov na ÚS. Jeho rozhodnutie víta. „Je to dôležitá správa, pretože síce sa koalícia snaží rozložiť právny štát, ale kým sú tu funkčné a nezávislé inštitúcie, nebudú to mať také jednoduché,“ vyhlásil.

Branislav Gröhling, podpredseda SaS, uviedol, že Ústavný súd zachránil spravodlivosť na Slovensku. Zároveň sa poďakoval prezidentke Zuzane Čaputovej aj kolegom z opozície, ktorí sa na ÚS obrátili s podnetmi.

Samotná prezidentka ešte rozhodnutie súdu nemá k dispozícii. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec s tým, že hlava štátu naň bude reagovať vo štvrtok.

Prečítajte si tiež:

Minister kritizuje

Šéf rezortu spravodlivosti Boris Susko na sociálnej sieti skonštatoval, že ak sú medializované informácie pravdivé, súd poprel svoje predošlé rozhodnutia. 

Pripomenul tiež, že novela ešte nie je zverejnená v Zbierke zákonov SR, a teda nie je platná. Poukázal pritom na niektoré predošlé rozhodnutia ÚS. „Nikdy v histórii SR sa totiž nestalo, že by ÚS rozhodol o zákone, ktorý ešte nenadobudol platnosť,“ podčiarkol minister.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba podotkol, že rozhodnutie ÚS neznamená, že zmeny trestných sadzieb a premlčacích lehôt vyhlásil za protiústavné. „Ústavný súd len povedal, že sa týmito zmenami ešte bude zaoberať. Je úplne jasné, že parlament má výsostné právo meniť trestné sadzby, pretože má zákonodarnú moc,“ napísal na Facebooku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.