Nelegálnu skládku v Podunajských Biskupiciach preskúmajú geológovia

Skládka v Podunajských Biskupiciach, na ktorej bude geologický prieskum. Má preukázať možný vplyv nelegálnej skládky na kvalitu
Zdroj: TASR

Prieskum má zistiť, či nie sú ohrozené podzemné vody.

Odborníci zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra preskúmajú vplyv nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach na kvalitu podzemných vôd, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Žitného ostrova. Rezort životného prostredia už na to vyčlenil 40-tisíc, vrty by mali nainštalovať do polovice októbra.

MInisterstvo chce tiež sprísniť legislatívu, aby sa podobné prípady nestávali. "Na Slovensku už porušovanie envirolegislatívy nebude ekonomicky výhodnejšie ako hrať podľa pravidiel. Robíme konkrétne kroky v oblasti vymožiteľnosti zákona. Čoskoro o nich budeme informovať," vyhlásil minister envirorezortu László Sólymos.

Podľa neho je problémom najmä vymožiteľnosť práva. "Nie je normálne, že sa vidí, že sa tu niečo koná, vydajú sa zákazy, vydajú sa obmedzenia a ide to ďalej," konštatoval. V tejto súvislosti rokuje s ministerkou vnútra Denisou Sakovou.

Podzemné vody v blízkosti skládky chcela preveriť aj Bratislavská vodárenská spoločnosť. O súčinnosť ju požiadal Okresný úrad Bratislava. Geodeti v sprievode polície prišli prvýkrát na miesto v júni tohto roka. Sólymos v utorok (18. 9.) povedal, že o tejto kontrole nevie. Myslí si však, že účasť Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra garantuje, že ministerstvo získa jasnú predstavu o možnom ohrození.

S touto skládkou je spájaná firma Vassal EKO. Jej areál sa totiž nachádza v tesnej blízkosti. Spoločnosť sa však od skládky dištancuje a tvrdí, že nie je na jej pozemkoch. Napriek tomu deklaruje, že ju najneskôr do roku 2021 odstráni. Na jej mieste chce totiž vybudovať recyklačné centrum. Okresný úrad Bratislava oponuje, že skládka vznikla až po začatí činnosti spoločnosti Vassal EKO v danej lokalite, čo podľa úradu preukazujú aj satelitné snímky a ortofotomapy.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Podunajské Biskupice

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.