Státisíce Sloveniek skončili s hormonálnou antikoncepciou. Podľa gynekologičky sú za tým tieto dôvody (+ graf)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hormonálnu antikoncepciu užíva každý rok čoraz menej Sloveniek. Gynekologička uviedla niekoľko dôvodov, prečo to tak je. No kým niektoré ženy od hormónov utekajú, pre iné predstavujú formu liečby, bez ktorej si kvalitný život nevedia predstaviť.

Dvadsaťšesťročná Martina berie hormonálnu antikoncepciu už tri a pol roka. V užívaní plánuje pokračovať dovtedy, kým sa s partnerom nerozhodnú založiť si rodinu. Rozhodla sa tak po odporúčaní svojej lekárky.

„Mala som totiž nepravidelnú, bolestivú menštruáciu, pri ktorej som nadmerne krvácala. Navyše som mala cysty na vaječníkoch a lekárka mi vravela, že sú druhy antikoncepcie, ktoré na toto pomáhajú,“ hovorí Martina.

Hormonálnu antikoncepciu považovala ako liečbu svojich zdravotných problémov. Vyhovovalo jej to aj z dôvodu, že mala vážny vzťah.

Martine sa napravil menštruačný cyklus a zmiernilo sa tiež krvácanie. Podľa gynekologičky jej z vaječníkov postupne zmizli aj cysty.

Mladá žena sa spočiatku obávala rizík, ktoré užívanie hormonálnej antikoncepcie so sebou prináša. „Na začiatku som mala veľké predsudky. Niežeby som ju považovala za nebezpečnú, skôr som nechcela mať výkyvy nálad a akné, no obávala som sa aj priberania,“ tvrdí.

So žiadnym negatívnym príznakom sa však nestretla.

Teraz ju však trápi čosi iné. „Jediné čoho sa bojím je, že keď ju raz vysadím, lebo sa budem snažiť o dieťa, tak sa mi znovu zhorší pravidelnosť a intenzita menštruácie. Už by som to totiž zažiť nechcela,ׅ“ vysvetľuje.

Podobné zdravotné komplikácie sprevádzali v minulosti aj 24-ročnú študentku Kristínu. Pre silné kŕče pri menštruácii a nepravidelný cyklus začala užívať antikoncepciu pred šiestimi rokmi. Celú pubertu ju znepokojovalo akné, s ktorým jej nevedeli pomôcť ani kožní lekári. Po prvej gynekologickej prehliadke jej doktorka nasadila antikoncepciu.

Rovnako ako Martina ani ona sa nestretla s negatívnymi účinkami, práve naopak. Po šiestich rokoch sa však rozhodla liečbu hormonálnou antikoncepciou ukončiť. „Myslím si, že užívať akékoľvek lieky z dlhodobého hľadiska nie je zdravé, samozrejme, pokiaľ nejde o vážne ochorenie,“ poznamenala Kristína.

Na začiatku tohto roka antikoncepciu vysadila.

Prečítajte si tiež:

Mýty a fakty 

Gynekologička a pôrodníčka Alexandra Krištúfková vysvetľuje, že lekári nasadzujú pacientkam hormonálnu antikoncepciu ako liečbu v prípade gynekologických ťažkostí.

„Pomáha pri predmenštruačnom syndróme, bolestivej menštruácii, silnom krvácaní, spravidelňuje menštruačný cyklus, nasadzujeme ju aj pri syndróme polycystických vaječníkov či liečbe endometriózy, myómov, ale aj akné,“ menuje odborníčka.

Na Slovensku však berie hormonálnu antikoncepciu čoraz menej žien. Kým v roku 2007 sa na ňu spoliehalo 327-tisíc žien, v roku 2022 ich bolo o 210-tisíc menej.

Za prudkým zostupom vidí Krištúfková viacero dôvodov.

Prvým z nich je takzvaná démonizácia hormonálnej antikoncepcie, respektíve akejkoľvek hormonálnej liečby v posledných rokoch. „Často nesprávne odkomunikovanie nežiaducich účinkov medzi ženami navzájom, vedie k vzniku takzvaných neoverených právd, pričom stačí akýkoľvek nežiaduci účinok riešiť s odborníkom,“ tvrdí lekárka.

Medzi najčastejšie chýry patrí priberanie, neskoršie problémy s otehotnením, vypadávanie vlasov, zhoršenie pleti či pokles libida.

„Preparáty hormonálnej antikoncepcie sa od seba líšia a každej žene vyhovuje niečo iné. Jednej tento preparát môže spôsobovať nežiadúce účinky, no druhej sa akoby zázrakom po tom istom preparáte zlepší pleť, vlasy aj menštruácia,“ vysvetľuje Krištúfková.

Hormonálna antikoncepcia je teda žene prispôsobovaná so zreteľom na jej vek, zdravotný stav a životosprávu. Podľa gynekologičky sa netreba báť preparát vymeniť, ak sa ukáže, že žene spôsobuje nežiaduce účinky.

„Keď je žena nastavená na danú antikoncepciu a dodržiava určité zásady – nefajčí, hýbe sa, chodí pravidelne na lekárske kontroly, tak viac-menej nie je nebezpečná. Najviac komplikácií je však spojených so začiatkom užívania, preto pauzy medzi nasadzovaním hormonálnej antikoncepcie, sa v medicíne aktuálne neodporúčajú,“ ozrejmila.

Druhým dôvodom poklesu užívania je strach, ktorý plynie z nedostatočných informácií. Pacientky sa boja opýtať lekára, ako hormonálna antikoncepcia funguje. „Keď pochopia princíp fungovania, možnosti, výhody a možné riziká väčšinou z nich ten strach opadne,“ poznamenala gynekologička.

Dopad pandémie

Podľa odborníčky fámy a strach z užívania hormónov tu boli vždy, no túto problematiku prehĺbila aj pandémia covidu-19.

„Pandémia zhoršila dostupnosť k antikoncepcii celosvetovo. Týkalo sa to najmä nedostupnosti niektorých preparátov, ale aj bežnej zdravotnej starostlivosti a lekárskych konzultácií,“ vraví.

Ďalším fenoménom, ktorý Krištúfková zaznamenala v súvislosti s pandémiou, je návrat k prírode. Ten sa rozbehol práve v čase, keď sa svet presunul na sociálne siete a ľudia rozbehli rôzne online kurzy či blogy.

„Veľa sa vtedy hovorilo o vnímaní cyklickosti ženy, prirodzených metódach antikoncepcie v zmysle vedomej plodnosti a odmietaní hormonálnych zásahov,“ pokračuje.

Aj to podľa nej prispelo v posledných rokoch k znižovaniu užívania hormonálnej antikoncepcie.

Medzi mýty, ktoré kolujú o hormonálnej liečbe, patrí aj rozladenie ženskej hormonálnej hladiny. To však nie je pravda. Krištúfková argumentuje, že hormonálna antikoncepcia udržiava hormóny stabilné.

Prečítajte si tiež:

Čo ste o hormonálnej antikoncepcii nevedeli?

Lekárka spomína ešte jednu výhodu, ktorú si málo žien uvedomuje. Hormonálna antikoncepcia zabraňuje ovulácii, čím dáva žene možnosť ušetriť si vajíčka do obdobia rodičovstva.

„Počet vajíčok máme daný, ten nezmeníme, s čím ale narábať vieme je to, ako rýchlo o tie naše vajíčka prídeme. Dnešný hektický životný štýl, stres, strava, čoraz skorší nástup menštruácie u dievčat, odkladanie tehotenstva do neskoršieho veku, to všetko vplýva na našu ovuláciu a zásobu vajíčok. Môže sa stať, že keď sa rozhodneme otehotnieť, zásoba sa minie,“ podrobne vysvetľuje.

Pacientky sa často obrátia na svojho gynekológa, aj s otázkou týkajúcou sa rizika tvorby krvných zrazenín. Podľa gynekologičky však na ňu neexistuje jednoznačná odpoveď.

„Vždy je to o zhodnotení rizikových faktorov, voľbe najvhodnejšieho preparátu, a pravidelnom sledovaní, tak ako pri každom lieku,“ hovorí Krištúfková.

Vyššie riziko tvorby krvných zrazenín a pľúcnej embólie ako pri hormonálnej antikoncepcii hrozí pri tehotenstve, pôrode či popôrodnom období.

Krištúfková na záver dodala, že každá žena, ktorá berie hormonálnu antikoncepciu, musí byť pod pravidelným dohľadom lekára rovnako ako v prípade iných liekov.

 Slovensko patrí medzi krajiny s najhoršou dostupnosťou antikoncepcie v Európe. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.