Prokurátori končiacej špeciálnej prokuratúry: Ďakujeme za neuveriteľnú podporu verejnosti

Ľudia protestujúci proti návrhu trestného zákona, ktorý obsahuje aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry,
Ľudia protestujúci proti návrhu trestného zákona, ktorý obsahuje aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, Zdroj: TASR/František Iván

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa vyjadrili k jeho rušeniu. Aj keď má Ústavný súd SR viaceré výhrady ku koaličnej novele a niektoré jej zmeny nateraz pozastavil, špeciálnej prokuratúry sa netýkajú. K 20. marcu tak skončí.

Prokurátori píšu, že v boji za spravodlivejšie a bezpečnejšie Slovensko budú pokračovať.

„Rešpektujeme rozhodnutie aktuálnej parlamentnej väčšiny, ale chceme sa poďakovať za neuveriteľnú podporu verejnosti, ktorú sme v ostatných troch mesiacoch intenzívne vnímali,“ uvádzajú na sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry oceňujú stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorým bola pozastavená účinnosť celej novely Trestného zákona a časti novely Trestného poriadku.

Podotýkajú, že práve oni na tlačovej konferencii 11. decembra minulého roka ako prví upozornili na riziká drastického znižovania trestných sadzieb za ekonomickú a korupčnú trestnú činnosť a výrazného skracovania premlčacích dôb.

Píšu, že neočakávali, že sa pozastaví aj účinnosť zákonov vo vzťahu k ÚŠP. Vysvetľujú to tým, že existencia ÚŠP nemá ústavnoprávny rozmer.

„Napriek tomu si každý deň plníme svoje povinnosti v prípravnom konaní a v súdnom konaní. Za necelé dva mesiace od začiatku roka sme podali obžaloby na 63 osôb a návrhy na schválenie dohôd o vine a treste na 14 osôb. Každý deň naďalej rozhodujeme v prípravnom konaní, zúčastňujeme sa procesných úkonov, píšeme obžaloby a pojednávame,“ uvádzajú prokurátori špeciálnej prokuratúry.

Pozrite si reportáž o protestoch, na ktorých ľudia vyjadrovali nesúhlas aj s rušením ÚŠP: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.