Slováci už teraz ukazujú prstom na dovolenkový hit sezóny. Vďaka malému kompromisu ušetria aj stovky eur

Slováci už teraz ukazujú prstom na dovolenkový hit sezóny. Vďaka malému kompromisu ušetria aj stovky eur
Turecko. Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/HSBortecin

Na dovolenkách nešetríme. Práve naopak. Mnohí Slováci v cestovných kanceláriách v rámci letnej dovolenky požadujú viachviezdičkový komfort s all inclusive. A to aj napriek tomu, že sú zájazdy celkovo drahšie. Ak si chcete dopriať luxus a tešiť sa z pár ušetrených stoviek, zmenou termínu z hlavnej sezóny na skoršiu jeseň sa vám to môže podariť.

Letnú dovolenku si mnohí Slováci plánujú s poriadnym predstihom, a to už v zimných mesiacoch. Skoršia kúpa má totiž svoje výhody. Poskytuje väčší výber termínov, ubytovaní a následne aj samotného typu izby.

„O kúpu letných dovoleniek počas akcie first minute je mimoriadny záujem. V porovnaní s minulým rokom je predaj letných dovoleniek dvojnásobný,“ uviedla hovorkyňa Kartago Tours Alica Šipošová.

Enormné zvýšenie záujmu o skorú kúpu dovolenky potvrdila aj hovorkyňa Čedoku Kateřina Pavlíková: „Záujem, ktorý zaznamenávame v tomto roku, je skutočne rekordný, ide o 100-percentný skokový nárast.“  

Tí, ktorí tento rok kupujú dovolenku v predstihu, na nej nešetria. „Oproti minulým rokom sú Slováci ochotní investovať viac peňazí do dovolenky. Predovšetkým sa zameriavajú na kvalitu poskytovaných služieb, štvor- až päťhviezdičkové hotely,“ povedala Šipošová.

Jej slová potvrdzuje aj Pavlíková. „Ukazuje sa, že Slováci nechcú na svojej dovolenke šetriť. Rezervujú si preto štvor- až päťhviezdičkové hotely s all inclusive, dokonca si priplácajú za výber sedadla v lietadle alebo za občerstvenie na palube.“

Slováci sú ochotní priplatiť si za letný oddych aj napriek tomu, že ceny išli hore. Inflácia totiž neobišla ani letecké spoločnosti či ubytovacie zariadenia.

„Nedá sa určiť paušálne, o koľko percent sa ceny zvýšili, lebo pri každom hoteli je situácia iná,“ povedala Katarína Halinkovičová, hovorkyňa cestovnej kancelárie Satur. Šipošová z Kartago Tours hovorí, že u nich „ceny zájazdov stúpli v priemere o päť percent“.

Prečítajte si tiež:

Turecko, Grécko a egyptský Karibik

Lídrami medzi letnými dovolenkami Slovákov podľa predaja cestovných kancelárii vo first minute je Turecko. V tesnom závese za ním sú grécke ostrovy, Cyprus a tiež Egypt, ktorý neohrozili ani minuloročné útoky žraloka či teroristické hrozby.

„Záujem o dovolenky v Egypte je veľký a neklesol ani počas minulého roka po spomínanom útoku žraloka,“ povedala Šipošová.

Cestovné kancelárie sa zhodujú, že hitom tejto sezóny je letovisko Marsa Matrouh, ktoré má prezývku egyptský Karibik.

Čoraz väčší záujem kancelárie a agentúry vo first minute evidujú aj pri menej tradičných destináciách na Balkánskom polostrove.

„Oproti minulej sezóne stúpol počas first minute záujem o Albánsko a Čiernu Horu,“ povedala Šipošová.

Prečítajte si tiež:

Dovolenka v júni či na jeseň

Stále platí, že najžiadanejšou sezónou dovoleniek pre rodiny s deťmi je obdobie júl a august. Tí, ktorí cestujú bez detí, si však čoraz častejšie vyberajú termíny máj či jún alebo september prípadne začiatok októbra, keď je v mnohých destináciách stále horúco, no dovolenkárov je na plážach pomenej.

„Snažíme sa postupne predlžovať letnú sezónu vo vybraných destináciách až do októbra, záujem aj tu pomaly rastie,“ uviedla Halinkovičová.

Okrem toho, že sa poväčšine vyhnete plážam praskajúcim vo švíkoch a detskému džavotu, to prináša aj iné benefity.

„Nespornou výhodou sú tiež nižšie ceny za ubytovanie,“ zdôraznila Pavlíková.

Pre porovnanie cien sme náhodne vybrali niekoľko hotelov, ktorých ceny sme porovnali v hlavnej sezóne a v mesiacoch mimo hlavnej sezóny.

Počasie ako v lete

Čo sa týka podmienok vo vybraných destináciách, v júni aj na jeseň tu teploty stúpajú stále nad 30 stupňov Celzia. Sezóna je tu ešte v plnom prúde, preto nebudete ukrátení ani o služby.

Chladného počasia sa nemusíte na jeseň obávať ani na Cypre či v Turecku. V prípade jesennej dovolenky v Grécku vyhľadávajte skôr južnejšie ostrovy, ako je napríklad Kréta.

V prípade Egypta teploty v lete stúpajú až na 40 stupňov Celzia, preto je dovolenka v tejto krajine v júni, či dokonca máji, alebo na jeseň dokonca príjemnejšia než počas júla a augusta.

Dvojica sa tešila na dovolenku v exotike. Na letisku však zažili poriadnu hanbu a muž nemohol ani odletieť: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.