Keď čakala dieťa, vracala aj 23-krát denne. Nová tabletka by mohla pomôcť mnohým ženám

Keď čakala dieťa, vracala aj 23-krát denne. Nová tabletka by mohla pomôcť mnohým ženám
Tehotenstvo - ilustračné foto. Zdroj: Profimedia.

Katarína začiatok tehotenstva doslova pretrpela. Vracala aj 23-krát denne a musela dostávať injekcie. Pre slovenské ženy svitá nádej v podobe tabletky, ktorá je v zahraničí už bežná. Je určená výhradne na tehotenské nevoľnosti a je bezpečná aj pre plod. Lekár vysvetľuje, že tento problém sa týka mnohých žien.

Čitateľka Mária má s tehotenskými nevoľnosťami bohaté skúsenosti. Hoci sa často hovorí o rannej nevoľnosti, Márii bývalo zle po večeroch. Trvalo to niekoľko mesiacov.

„Nikdy som priamo nevracala, ale často som mala pocit, že už je to na zákrute a bežala som na záchod. Najťažšie bolo niečo zjesť a nejaká zdravá pestrá strava vôbec nepripadala do úvahy, hoci by to zdravotne bolo najlepšie,“ hovorí Mária.

„Bola som rada, keď som v sebe udržala kolu alebo wifonku. Jeden čas som tak málo jedla, že som sa bola v lekárni pýtať, či nemajú nejakú vesmírnu stravu, akú majú astronauti vo vesmíre, alebo niečo, čo by bolo malé, koncentrované, výživné a dokázala by som to rýchlo zjesť,“ spomína s úsmevom.

Skúšala rôzne rady. Najviac jej pomáhal zázvor a hneď ráno po zobudení si musela dať keks.

„Najmenej zle mi bolo vtedy, keď som si dokázala zamestnať myseľ, v práci alebo na výletoch. Pomáhalo mi veľa chodiť po obývačke a pozerať filmy,“ dodáva Mária.

Ak by mala k dispozícii tabletku, ktorá plodu neublíži a jej by pomohla plnohodnotne jesť a fungovať bez napínania, určite by ju využila.

Podobne na tom bola aj Katarína. Na začiatku tehotenstva mala silné celodenné nevoľnosti.

„Pri poslednej tehotnosti som vracala až do konca. Približne do 25. týždňa to bolo aj 23-krát za deň. Skúšala som všetko. Voľnopredajné lieky, homeopatiká, lízatko,“ spomína Katarína.

Lekárka jej predpísala lieky, na ktoré si vraj jej telo nezvyklo a musela pristúpiť k injekciám, ktoré jej do svalu pichal manžel každý deň. Vtedy vracala „len“ desaťkrát denne.

„Bolo to hrozné. Boli dni, keď ma musel odprevadiť aj na WC, lebo som nemala ani silu vstať z postele. Ja už síce tehotná nebudem, ale teším sa, že sa konečne niečo nájde a dúfam, že to bude zaberať, lebo je to trápenie,“ hovorí Katarína o tabletke, ktorá môže mnohým ženám pomôcť prekonať prvé mesiace tehotenstva.

Prečítajte si tiež:

Nevoľnosti majú rôznu intenzitu, tabletka nie je pre všetky ženy

Primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky vo Fakultnej nemocnici Trenčín Peter Kaščák vysvetľuje, že stále nevieme, čo presne spôsobuje tehotenské nevoľnosti.

„Vieme, že je to reakcia na zmeny hladiny hormónov, najmä na zvýšenie hladiny tehotenského hormónu hCG. Preto existoval laický pohľad, že vracanie je v tehotnosti normálne, že je to priam príznakom jej úspešného začiatku,“ vysvetľuje lekár.

Priznáva, že aj v odborných publikáciách sa hovorí, že kým vracanie nie je úporné, ženy lekára ani nevyhľadávajú.

Berú to ako normálnu vec, ktorú musia pretrpieť. Snažia sa nájsť režim, aby príznaky zvládli.

Upozorňuje, že v úvode tehotnosti sa zakladá embryo a vyvíjajú sa orgány plodu. Preto by mali ženy užívať čo najmenej liekov. Aj preto podľa Kaščáka radšej o nevoľnostiach lekárom nehovoria.

Všetko sa môže zmeniť novinkou na slovenskom trhu. Liek, ktorý je už bežne dostupný v zahraničí, prišiel koncom minulého roka aj k nám. Je indikovaný výhradne na tehotenskú nevoľnosť a predpisuje ho lekár. Nie však každej žene, ktorej je zle. Dôležitá je intenzita nevoľností.

„Niektoré ženy trpia len nauzeou, napínaním, nevoľnosťou. Niektoré ženy vracajú, ale iba ráno, niektoré vracajú celý deň. Niektoré majú ťažkosti dva - tri mesiace. Existuje aj taká forma, ktorá sa nazýva hyperemesis gravidarum, ide o nadmerné vracanie a ženu ohrozuje metabolicky, lebo vracia všetko, čo prijme vrátane tekutín,“ vysvetľuje pôrodník.

Týmto ženám hrozí rozvrat vnútorného prostredia a končia na infúziách. Práve im by tabletka pomohla.

Obsahuje dve zložky. Účinnú látku doxylamín a vitamín B6. Liek sa do tela uvoľňuje postupne. Užíva sa preventívne vždy večer a nie, keď sa dostaví nevoľnosť.

Je bezpečná pre ženu aj plod. Určená je však len tým najťažším prípadom.

Prečítajte si tiež:

Liek je bezpečnejší ako tradičné lieky na nevoľnosť

Kaščák zdôrazňuje, že liek je bezpečný pre ženu aj plod. Jeho jedinou indikáciou je tehotenská nevoľnosť.

Dodáva, že nový liek na našom trhu je lepšia voľba pre tehotné ako iné tabletky, ktoré si bežne dávame na bolesť či nevoľnosť. Pri niektorých totiž nie sú dostatočné dôkazy o bezpečnosti pre tehotné.

Podľa štatistík tehotenskou nevoľnosťou trpí až 80 percent žien. Podľa Kaščáka tých, ktoré majú život ohrozujúce ťažkosti, môže byť až 20 percent.

Liek je viazaný na lekársky predpis a nie je hradený zo zdravotného poistenia.

Lekár dodáva, že tabletka je poslednou možnosťou, keď už žene nevedia inak pomôcť. Najprv jej odporúčajú zmeniť životosprávu.

Pomáha napríklad piť viac vody a jesť menšie porcie. Odporúča tiež vyhýbať sa pikantným dráždivým jedlám.

Kaščák hovorí, že je dokázané, že pomáha zázvor a kola.

Patria medzi prvé príznaky tehotenstva. Nechutenstvu a nevoľnosti by sa podľa lekárov dalo predísť. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.