Začala sa meteorologická jar. Zima to už zabalila, ale posledné slovo ešte nepovedala

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V piatok (1. 3.) sa oficiálne začala meteorologická jar. Tá astronomická, kedy bude deň trvať približne rovnako ako noc, nás ešte len čaká. Zimu máme za sebou a meteorológovia naznačili prvé predpovede počasia. Aj počas marca by mali vládnuť nadpriemerné teploty. Čaká nás však ochladenie, ktoré by mohlo priniesť ešte aj sneženie, informuje imeteo.sk.

Marec a teplé počasie

Marec by mal najskôr začať veľmi teplým počasím. Aj naďalej bude do našej oblasti prúdiť teplý vzduch, narušiť ho môžu frontálne vlny, ktoré prinesú dočasné ochladenie a zrážky.

„Teploty by v prvé marcové dni mali byť nadpriemerne vysoké a počas dňa sa budú teploty takmer na celom území dostávať nad hranicu +10 °C a v najteplejších lokalitách Slovenska budú teploty atakovať až hranicu +20 °C,“ uvádza portál.

Posledný pracovný deň (1.3.) by malo byť oblačné až zamračené počasie. Postupne na viacerých miestach, na východe ojedinele, dážď alebo prehánky, na hrebeňoch Tatier sneženie. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 12 do 17 stupňov, na Zemplíne ojedinele teplejšie, uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). 

Prečítajte si tiež:

​Počasie na víkend

Aj sobota (2. 3.) bude oblačná až zamračená. V noci z piatka na sobotu bude na viacerých miestach pršať, cez deň budú zrážky ubúdať. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 11 do 16 stupňov. Na strednom Slovensku bude o niečo chladnejšie.

V nedeľu (3. 3.) bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky alebo dážď, na hrebeňoch Tatier snehové zrážky. Opäť bude veľmi teplo, od 12 do 17 stupňov, na juhozápade lokálne teplejšie.

Zmena počas týždňa

Prvá zmena by však mohla nastať už počas budúceho týždňa. Okolo 6. 3. avizuje Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) ochladenie, ktoré by v Bratislave mohlo stiahnuť teploty k nule.

„Teploty sa z veľmi vysokých hodnôt dostanú v Bratislave len na hranicu okolo +5 °C, no na severe by sa ochladenie mohlo prejaviť aj výraznejšie. Nemožno vylúčiť, že dokonca napadne sneh a teploty sa cez deň budú pohybovať len okolo nuly. Takto vidí vývoj teploty ansámbel modelu ECMWF pre Žilinu,“ informuje imeteo.sk.

Po krátkom ochladení by teploty počas dňa mali byť opäť jarné. Nemožno dokonca vylúčiť, že niektoré dni teplota prekročí dvadsiatku.

Prečítajte si tiež:

​Vpády chladného vzduchu

Okolo 18. 3. by v našej oblasti malo zavládnuť oveľa premenlivejšie počasie ako v prvej polovici marca.

„Zároveň je pomerne vysoká pravdepodobnosť vpádov chladného vzduchu, ktoré by mohli byť natoľko intenzívne, že môžu priniesť prechodné mrazíky či do vyššie položených oblastí aj sneh,“ dodáva portál.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 29. 2. 2024. Zima to zabalila:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.