Príbehy začala tvoriť už v škôlke, ako 17-ročná napísala svoju prvú knihu. Po maturite sa chystá presťahovať do lesa (rozhovor)

Príbehy začala tvoriť už v škôlke, ako 17-ročná napísala svoju prvú knihu. Po maturite sa chystá presťahovať do lesa (rozhovor)
Diana Pohlmüllerová. Zdroj: Archív respondentky

Jej rozprávky sú ako svetielkom nádeje v dobe temna. Potešia nielen deti, ale aj dospelých. Ako hovorí 19-ročná začínajúca spisovateľka a ilustrátorka Diana Pohlmüllerová, do jej príbehov okrem fantázie vnáša aj moderné hodnoty a sebarozvoj. I keď ju ľudia z okolia odhovárajú, chce si splniť svoj sen a živiť sa písaním a ilustrovaním svojich kníh.

Diana je 19-ročná začínajúca spisovateľka a ilustrátorka, zatiaľ ju však jej umelecká tvorba nedokáže uživiť. V súčasnosti je približne rok v predaji jej prvá a doposiaľ posledná rozprávková kniha pre deti s názvom Čarovný les. Momentálne však pracuje na jej pokračovaní a chystá sa vydať aj ďalšie príbehy.

Kreativitu si v sebe pestovala už od útleho detstva. Prvé rozprávkové príbehy začala tvoriť v momente, keď sa naučila písať. V jej hlave sa však vynárali inšpiratívne myšlienky ešte skôr.

„Keď som bola predškoláčka, vymýšľala som si rôzne príbehy a diktovala som ich mame. Ona ich za mňa písala,“ spomína mladá spisovateľka a dodáva, že k rozprávkam, ktoré za ňu napísala mama, vždy kreslila obrázky.

Prečítajte si tiež:

Vo vydavateľstve ju odmietli

Podľa jej slov na detstvo spomína ako na veľmi pekné obdobie. Keď však bola na druhom stupni základnej školy, prešla si šikanou.

„Vždy som sa usilovala byť dobrou žiačkou, jednotkárkou. To mi však do života prinieslo veľa sebakritiky. V tínedžerskom veku som začala točiť videá na YouTube, vtedy bol okolo toho taký ošiaľ. A preto sa mi začali spolužiaci v škole vysmievať,“ vybavuje si a dodáva, že potom prešla na inú základnú školu.

Keď sa Diana dostala do puberty, do rozprávkového sveta sa ponorila ešte viac. Každý deň čítala knihy a popri tom tvorila svoje vlastné. Začala túžiť po tom jednu z nich aj vydať.

Rozhodla sa, že svoju prvú knihu pošle do vydavateľstva. Tam ju, žiaľ, odmietli. Napriek tomu sa nevzdala a rozhodla sa, že s pomocou rodičov vydá ďalšiu knihu na svoje vlastné náklady. A tak vznikla jej prvá rozprávka pre deti Čarovný les, ktorú začala písať ako 17-ročná.

„Je o dievčatku, ktoré chce pomôcť svojej dedinke s nedostatkom úrody, pretože sa im v poslednom období nedarí. Hľadá preto rôzne riešenia a objaví Čarovný les. Zisťuje, prečo sú v ňom stromy fialové a príde na to, že to súvisí aj so sebaláskou a sebahodnotou,“ popisuje dej.

Diana tvrdí, že jej kniha nie je len pre deti, ale aj pre dospelých. Okrem samotného príbehu a fantázie sa do nej snažila zakomponovať aj myšlienky o osobnom rozvoji, láske či rešpektujúcom rodičovstve. Hovorí, že spoločnosti sa tak snaží predať zo seba to najlepšie.

„Myslím si, že veľa dospelých ľudí stratilo svoje vnútorné dieťa. Teraz, keď sa vo svete deje veľa negatívnych vecí, prestali sme v našich životoch vidieť aj tie pekné maličkosti a nádej. Do mojich rozprávok sa preto snažím dávať čo najviac lásky a pozitívnych myšlienok a myslím si, že dokážu inšpirovať aj dospelých,“ tvrdí spisovateľka.

Prečítajte si tiež:

Najťažší je marketing a predaj

Vydať knihu na vlastné náklady však vôbec nie je také jednoduché, obzvlášť pre začiatočníka. Diana si všetko zariaďovala sama – cez samotné písanie, ilustrovanie, grafickú úpravu, až po marketing a distribúciu.

„Je to dlhý proces. Ale v skratke – napíšem príbeh, nakreslím ilustrácie, naskenujem ich, spolu s textom ich dám do počítačového programu. Potom si musím podať žiadosť o pridelenie čísla ISBN a knihu pošlem do tlače. Keď je vytlačená, začína sa marketing a predaj, čo je niekedy z toho celého najviac náročné,“ hovorí.

Reklamu si začala tvoriť na sociálnych sieťach, ktoré jej vraj veľmi pomohli. Vďaka nim sa Diane podarilo osloviť viac ľudí a asi po roku sa jej začalo s predajom prvej knihy dariť. Momentálne chystá svoj e-shop, a tak ju záujemcovia o knihu musia kontaktovať osobne, cez Instagram alebo Facebook. 

„Osvedčilo sa mi to. Takto si na sociálnych sieťach budujem komunitu a zároveň mojim sledovateľom ukazujem, kto som. Mám s nimi potom iný vzťah, keď im to posielam ja. Viem, kto si moju knižku kupuje. Je to také osobnejšie a príjemnejšie,“ popisuje a dodáva, že na každej objednávke si dáva záležať a priloží k nej ručne písaný list s poďakovaním.

Keďže je Diana ešte stredoškoláčka, pochopiteľne jej zo začiatku finančne pomohla jej najbližšia, ale aj širšia rodina. Okrem toho si v minulosti založila crowdfundingovú kampaň, cez ktorú ju mohol podporiť ktokoľvek.

Prečítajte si tiež:

Ľudia ju odhovárajú

Výtlačkov Čarovného lesa je dokopy 400. Diana momentálne dotláča ďalšie kusy, tie predošlé sa vypredali. Prezradila, že pracuje na pokračovaní rozprávky a okrem neho má v pláne vydať ďalšie knihy, na ktorých teraz pracuje. Čas jej však práve nehrá do kariet, keďže sa popri tvorbe pripravuje na maturitu.

Študuje odbor grafického dizajnu. Hovorí, že sa v škole naučila zručnosti, ktoré jej veľmi pomohli pri tvorbe knihy. Priznáva ale, že sa nechystá pokračovať v štúdiu na vysokej škole.

„Veľa ľudí ma prehovára, aby som išla ďalej študovať. Snažím sa im však vysvetliť svoje pocity, ktoré mi hovoria, že by to pre mňa teraz nebola správna cesta. Vysoká škola nie je jediné miesto, kde sa človek môže naučiť nové veci,“ hovorí.

Po maturite sa teda chystá naďalej tvoriť rozprávky a ilustrácie. Keďže má rada prírodu a často z nej čerpá inšpiráciu, chcela by sa po škole presťahovať na ich rodinnú chatu do lesa. I keď ju ľudia z jej blízkeho okolia odhovárajú, chce skúsiť podnikať a živiť sa písaním kníh, maľovaním a kreslením. 

„Veľa ľudí neverí tomu, že by som sa tým mohla uživiť. Som človek, ktorý ide proti prúdu a budem robiť všetko preto, aby sa mi môj sen splnil. Chcem rozvíjať svoj talent a priniesť do tohto sveta niečo láskavé a hodnotné,“ uzatvára.

Roland vydal originálnu básnickú zbierku, ktorú však celú nemôže vlastniť nikto na svete. Pozrite si neuveriteľný príbeh jedného splneného sna: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.