Pellegrini na pozvania do duelu s Korčokom neodpovedá. Podľa politológa je za tým strach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko si o pár týždňov volí hlavu štátu. Kandidáti kampaňujú, no dvaja najväčší favoriti si zatiaľ sily nezmerali v žiadnej debate. Politológovia sa domnievajú, že Pellegrini sa diskusiám vyhýba zámerne, aby nemusel obhajovať „vládny valec“.

Do prezidentských volieb zostávajú skoro tri týždne a hlavní favoriti sa zatiaľ nestretli v debatách. Predvolebné diskusie boli pritom aj pred parlamentnými voľbami horúcou témou.

Robert Fico sa nezúčastnil poslednej veľkej debaty lídrov a nereagoval ani na výzvy opozičného lídra Michala Šimečku na duel.

Podobná situácia sa črtá aj pred prezidentskými voľbami. Ivan Korčok verejne apeluje na Petra Pellegriniho, aby sa konečne stretli v debate.

Hovorí, že voliči si zaslúžia pár týždňov pred voľbami vedieť porovnať jednotlivých kandidátov. Pellegrini na jeho výzvy nereaguje. 

Denník N sa snažil zorganizovať dve debaty vo formáte duelu medzi dvoma najsilnejšími kandidátmi, no Pellegrini účasť odmietol. Podľa denníka SME neprišiel ani do prezidentskej diskusie, ktorú organizovala Rada mládeže Slovenska.

Prečítajte si tiež:

Pellegrini by musel obhajovať „vládny valec“

Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že ide o Pellegriniho taktiku. Nie je za tým podľa neho strach z Korčoka, ale skôr obava, že bude musieť odpovedať na mimoriadne nepríjemné otázky.

„Napríklad, prečo v parlamente hlasoval za legislatívnu úpravu, ktorá pôvodne skracovala obdobie premlčania za trestný čin znásilnenia. Alebo, ktorým jeho kamarátom pomôžu zmeny trestnej legislatívy, prípadne, prečo chcel ústavnému súdu zobrať čas na posúdenie novely trestného zákona,“ vymenúva politológ.

Inými slovami by podľa neho musel Pellegrini verejnosti vysvetľovať, aké sú dnes rozdiely medzi Smerom a Hlasom.

Podľa sociológa a šéfa prieskumnej agentúry FOCUS Martina Slosiarika sa Pellegrini nevyhýba iba debate s Korčokom, ale aj so Štefanom Harabinom, ktorý je podľa prieskumov na treťom mieste.

Dôvodom je podľa Slosiarika to, že Harabin by ho výrazne konfrontoval. Štefančík tiež dodáva, že Pellegrinimu hrozí ďalší problém. V debatách by musel poprieť sám seba, pretože mu ide aj o antisystémových voličov.

„Musel by hovoriť aj to, čo mu nie je vlastné ako pred piatimi rokmi Maroš Šefčovič,“ dodáva politológ.

Prečítajte si tiež:

Čaputová vďaka diskusiám vyhrala voľby

Otázne je, či v dobe sociálnych sietí a internetových médií sú televízne debaty kľúčové pre rozhodovanie ľudí.

Na príklade parlamentných volieb sa dá vidieť, že Smeru neúčasť v najsledovanejšej poslednej debate neuškodila a voľby vyhral.

Podľa Slosiarika sa Pellegrini spolieha, že pre svojich voličov je dostatočne viditeľný. Ako predseda parlamentu má mediálny priestor a v rámci svojho programu cestuje po celom Slovensku.

Na druhej strane pripomína, že na Slovensku v minulosti diskusie výrazne zamiešali karty. V roku 2014 sa vďaka nim vyšvihol Radoslav Procházka, ktorý skončil tretí a v roku 2019 po debatách začala výrazne stúpať Zuzana Čaputová a voľby nakoniec vyhrala.

Tieto voľby môžu byť iné. Podľa Štefančíka je ponuka jednoznačná. „Jeden z hlavných kandidátov reprezentuje politiku vládneho valca, druhý má byť protipólom k valcu a ten tretí je určený pre antisystémového voliča,“ hovorí politológ.

V druhom kole bude rozhodujúce, či sa antisystémový volič prikloní k Pellegrinimu, alebo ostane doma.

Prečítajte si tiež:

Pellegrini: Debaty sa zúčastním, ak bude o pozitívnej vízii

Na Petra Pellegriniho sme sa obrátili s otázkou, či sa zúčastní debaty s Ivanom Korčokom aj pred prvým kolom volieb.

Jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková reaguje, že kampaň protikandidátov je postavená výlučne na konfrontácii, osobných útokoch a rozdeľovaní spoločnosti a preto nevidia v tejto chvíli dôvod k tomu prispievať.

Na predvolebných diskusiách sa Pellegrini zúčastní, ak v nich bude mať priestor hovoriť o pozitívnej dlhodobej vízii Slovenska.

Ivan Korčok si myslí, že Pellegrini sa ich vzájomnej konfrontácii vyhýba zo strachu.

„Prezidentské témy majú byť súčasťou verejnej debaty pred voľbami, či sa to týka výkonu funkcie, menovaní vládnych nominantov, podpisovanie amnestii takzvaným našim ľuďom, alebo je to ochota podieľať sa na rozvrate právneho štátu, ktorej sa pán Pellegrini tak usilovne venuje. Toto v priestore chýba a považujem to za hanebnosť a neúctu k občanom,“ dodáva Korčok.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.