Ihrisko v Raslaviciach je skoro hotové. Zrejme upravené fotky, ktoré priložili k vyúčtovaniu, sme porovnali s realitou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Virtuálne ihrisko s umelou trávou je už takmer hotové. Jeho výstavbu v Raslaviciach pri Bardejove však sprevádza škandál. Vyúčtovali ho zrejme na základe falošných dokumentov a upravených fotiek. My sme ich teraz porovnali s realitou.

Na celom ihrisku i bežeckej dráhe sú už koberce s umelou trávou. Špecialistom zo Šale už tretí týždeň pomáhajú aj zamestnanci obecného podniku. Nalepili čiary a robia už len finálne úpravy.

„Teraz ide prvá vrstva gumového granulátu, pod ňou je načesaný piesok, tie vlasy už pomerne pekne stoja,“ opísal stavbyvedúci Dušan Čebra.

„Podľa počasia to dokončíme, možno jeden deň-dva,“ odhaduje František Marcin z Obecných služieb Raslavice.

Prečítajte si tiež:

Namiesto piatich čiar sú tam tri

V takomto stave malo byť športovisko už 18. decembra, keď ho po kolaudácii odovzdali do užívania. Teda aspoň na papieri, aby stihli termín na vyplatenie dotácii.

Koberce sa im vraj vtedy vlnili, preto ich opäť zrolovali. „Kvôli reklamácii, my sme reklamovali prácu,“ argumentoval 11. 2. starosta obce Adrián Rychvalský.

K vyúčtovaniu dotácií za vyše 260-tisíc eur priložili fotografie. Pri porovnaní s realitou to vyzerá ako fotomontáž. Na bežeckej dráhe je na fotografii až päť bielych čiar, no v skutočnosti ich tu vidíme iba tri. Trávnik tiež nie je dotiahnutý až k plotu.

Prečítajte si tiež:

Prípad už rieši polícia

Nikto by sa tým vtedy nezaoberal, keby sa samosprávny kraj novým ihriskom nepochválil na svojej stránke. Kontrolu do Raslavíc už poslal kraj, Fond na podporu športu i ministerstvo cestovného ruchu a športu.

„Nie je to podvod, ja to vylučujem,“ bránil sa vo februári starosta obce. František Marcin na otázku, či sa nechce priznať, že klamali, odpovedal, že sa s nami nechce rozprávať.

„Okresný vyšetrovateľ v danom prípade zabezpečuje všetky listinné dôkazy, na základe ktorých bude možné vo veci ďalej rozhodnúť,“ informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

Špecialisti už takéto ihriská budovali po celej Európe a aj keď sa už viacerí pokúšali umelú trávu uložiť svojpomocne, vždy ich volali opravovať nedostatky. „Je to veľmi náročná práca na presnosť, nie je to také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá,“ uviedol Dušan Čebra.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.